Ministr Metnar ve čtvrtek v USA podepíše dohodu o nákupu vrtulníků Venom a Viper za 14,6 miliardy
Ministerstvo obrany pořídí 12 vrtulníků od firmy Bell formou mezivládní dohody. Lubomír Metnar (za ANO) ho podepíše ve čtvrtek po jednání s americkým ministrem obrany Markem Esperem. Armáda díky tomu dostane stroje za 14,6 miliardy korun, řekl to mluvčí úřadu Jan Pejšek. Metnar do Spojených států odletí v úterý ráno.
Z USA vojáci získají osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje armáda dostane v roce 2023. V její výzbroji nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.
Česká armáda příští rok v březnu ukončí ostrahu spojenecké základny v afghánském Bagrámu
Číst článek
V ceně je kromě vrtulníků výcvik pilotů i personálu, vybavení zbraňovými systémy, munice či údržba. Potřebu pořízení nových strojů armáda zdůvodňuje náhradou stárnoucích bitevních helikoptér i nutností přerušit závislost na technice dodávané z Ruska.
Česko na konci června obdrželo od americké vlády dvě nabídky na nákup vrtulníků. Nabídce víceúčelových modelů Venom a bojových strojů Viper konkurovala možnost pořídit 12 vrtulníků UH-60M Black Hawk za 13,2 miliardy korun.
„Na základě doporučení expertní komise jsme se rozhodli pro pořízení systému H-1, tedy kombinaci osmi víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyř bitevních vrtulníků AH-1Z Viper,“ uvedl Metnar. „Akceptovali jsme americkou nabídku a celý proces nyní završíme během jednání v Pentagonu,“ dodal ministr.
Pracovní cesta do USA
Již dříve řekl, že ministerstvo dalo rozhodnutím koupit stroje přímo od americké vlády přednost nejbezpečnějšímu a nejtransparentnějšímu druhu zakázky. O způsobu nákupu obrana informovala vládu v polovině listopadu.
Dohodu o nákupu amerických helikoptér Metnar podepíše ve čtvrtek v Pentagonu po asi hodinovém jednání s americkým protějškem Esperem. Na pracovní cestu do Spojených států se ministr vydá v úterý. Ve Washingtonu má v plánu také jednání se zástupci zbrojních firem sdružených v American-Czech Business Council (ACEBA).
Zúčastní se také pietního aktu u památníku prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka a ceremonie na Arlingtonském národním hřbitově, kde jsou pohřbeni padlí vojáci i významné americké osobnosti.