Lidovci žádají Vondráčkovu rezignaci. Návštěvu Zemana bez vědomí lékaře označili za nepřijatelnou
Lidovci vyzvali předsedu Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO) k odstoupení. Nebudou hlasovat ani pro jeho účast v předsednictvu nově formované dolní komory Parlamentu. Novinářům to v pátek řekl předseda lidovců Marian Jurečka po jednání širšího vedení strany. Předseda sněmovny napsal, že vše bylo řádně vysvětleno a Jurečkovo prohlášení nechápe.
Vzhledem k mandátu, který současné sněmovně, končí 21. října, jde podle něj o apel k symbolickému vyvození odpovědnosti.
„Měl by rezignovat. Potom, co jsem viděl včera a dnes, přijde mi to naprosto neslučitelné s funkcí tak vysokého ústavního činitele,“ řekl Jurečka novinářům. Za poslední kapku označil Vondráčkovo čtvrteční konání šéf sněmovního klubu KDU-ČSL Marek Výborný, ani on by Vondráčka do nového vedení sněmovny nevolil.
Je prezidentův podpis pravý? Případem se bude zabývat protimafiánská centrála
Číst článek
„Myslím, že žádné nejasnosti ohledně návštěvy u prezidenta už neexistuji. Vše bylo řádně vysvětleno,“ napsal ČTK v reakci Vondráček.
Uvedl, že Zemana navštívil v nemocnici jako předseda sněmovny a v zastoupení svých kolegů a že bylo i v zájmu veřejnosti, aby byla známa vůle prezidenta ohledně svolání zasedání nové dolní komory. „Vlastně nechápu důvody prohlášení pana Jurečky. Spíš bych očekával, že to ocení. Přičítám to nedostatku informací,“ řekl Vondráček.
Podle Vondráčkova stranického šéfa, premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše, bude muset předseda sněmovny své jednání ještě vysvětlit, a to na úterním jednání klubu hnutí ANO. Babiš to řekl v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvence 1. Výzvu lidovců k Vondráčkově rezignaci premiér označil jen za „gesto“, protože Vondráček stejně skončí ve funkci už příští čtvrtek.
Vytvoření standardů
Lidovci chtějí podle Jurečky v koalici Spolu jednat o postupech, které by daly jasný standard pro komunikaci s nemocným prezidentem Milošem Zemanem.
Poslanci koalice Spolu podle šéfa sněmovního klubu KDU-ČSL Marka Výborného vytvořili také skupinu, která má připravit hladké předání moci po 8. listopadu, kdy má zasednout nová Poslanecká sněmovna. Poprvé se skupina sejde příští týden. Koalice chce být připravena, kdyby se rýsovalo něco nestandardního.
Vondráček řekl, že ho k Zemanovi dovedla ochranná služba. ‚Přišel s kancléřem,‘ ohradila se policie
Číst článek
Vondráčkova návštěva u Zemana byla podle Jurečky naprosto zbytečná a vyvolala další otázky. Je proto podle něj nutné vytvořit jasný standard, jak by se měly realizovat prezidentovy kroky spojené s ústavními změnami. Zmínil například přítomnost předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) či předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského.
„Aby bylo jasné, že to je rozhodnutí jeho, svébytné, aby nikdo další nepřispíval k dalším otazníkům,“ vysvětlil Jurečka.
‚Fatální krize důvěry‘
Předseda ODS a kandidát na předsedu vlády Petr Fiala na twitteru v souvislosti s Vondráčkem podotkl, že veřejnost nevěří vyjádřením ústavních činitelů a úředníků. „Policie a lékaři je korigují. Přesto si nikdo není jistý, kde je pravda. Tak vypadá fatální krize důvěry. Výsledek posledních let plných lží, relativizace a vyvolávání falešných emocí,“ uvedl.
Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová situaci přirovnala k situaci po tzv. lánské schůzce po volbách v roce 2013. „Michal Hašek potom opakovaně lhal v přímém přenosu. Přišlo se na to, následně opustil funkci místopředsedy ČSSD a odešel i ze sněmovny. Pan Vondráček taktéž lhal. Opakovaně. Dokáže překonat pana Haška, nebo projeví alespoň takovou míru sebereflexe jako on?“ napsala.
Podle končícího poslance Pirátů Mikuláše Ferjenčíka bude nyní na policii, aby se věcí zabývala a ověřila mimo jiné autenticitu podpisu prezidenta na rozhodnutí o svolání sněmovny. „Události, jak je popisuje pan Vondráček, se liší od popisu dalších zúčastněných včetně policie,“ napsal Ferjenčík ČTK.