Vodička nedostane slovo na pietě v Lidicích. Proti šéfovi svazu bojovníků se postavil přeživší vyhlazení
Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička nepromluví na pietě k 77. výročí vyhlazení Lidic. Místo něj na smuteční události vystoupí starostka Veronika Kellerová. Rozhodl o tom ve středu přípravný výbor pro organizaci pietní vzpomínky a informovala lidická buňka svazu, kterou vede politička Jana Bobošíková. Vodička a vedení ČSBS v poslední době čelí kritice za své postoje.
„Přípravný výbor pro organizaci pietní vzpomínky k 77. výročí vyhlazení Lidic na svém jednání v úterý 26. února rozhodl, že předsedovi ÚV ČSBS Jaroslavu Vodičkovi nebude umožněno vystoupit na pietní vzpomínce dne 15. června 2019,“ informovala předsedkyně lidické buňky Českého svazu bojovníků za svobodu a politička Jana Bobošíková.
„Za ČSBS vystoupí starostka obce Lidice, dlouholetá členka místní organizace ČSBS paní Veronika Kellerová,“ dodala s tím, že se tak stalo na návrh přeživšího lidického dítěte pana Pavla Horešovského, který je zároveň místopředsedou lidické buňky svazu.
„Já si toho považuji, že budu mluvit na hrobě svého pradědečka a strýčka. Dál se k tomu nechci vyjadřovat,“ řekla starostka Kellerová.
Podle ředitelky památníku Lidice Martiny Lehmannové jde o reakci na Vodičkova veřejná vyjádření. „Vystupování pana Vodičky neodpovídá vážnosti pietního aktu. Rozhodli jsme se s ohledem na jeho osobu ukončit spolupráci s ústředním výborem ČSBS a pietní akt budeme nadále připravovat s oblastní organizací ČSBS Lidice,“ uvedla pro Radiožurnál.
„Já jsem u toho nebyl. Nevím, jestli paní ředitelka řekla, že nechce,“ reagoval Jaroslav Vodička s tím, že s rozhodnutím nemá žádný problém. „My jsme ale vždycky říkali a tvrdíme to, že by tam měli mluvit zasloužilí lidé, měli by tam mluvit pamětníci a podobně,“ řekl Radiožurnálu.
Kritika Vodičky
Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička, bývalý spolupracovník komunistické policie, loni ocenil komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, který se jako policista podílel v roce 1989 na potlačování protirežimních demonstrací. Svaz se hájil, že Ondráček přispěl na opravu pomníků.
Hřib odmítl půjčit svazu bojovníků za svobodu sál kvůli ocenění Ondráčka. Spolek už rozeslal pozvánky
Číst článek
Pozornost vzbudil i Vodičkův projev na loňské tryzně v Terezíně, židovské obce označily jeho výroky o uprchlících za xenofobní. Zástupci památníku pak letos oznámili, že už nebudou s Vodičkovým svazem na pořádání tryzny spolupracovat.
Svaz také v minulosti řešil problémy ve vedení, když na funkci místopředsedy rezignoval válečný veterán Pavel Vranský.
Sdružení jako důvod uvedlo jeho vysoký věk, Vranský odchod zdůvodnil ztrátou důvěry ve správné vedení svazu.
Některé obce a města přesto v poslední době odmítají s ČSBS spolupracovat, nechtějí svazu například poskytovat dotace. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) například odmítl převzít záštitu nad akcí svazu bojovníků za svobodu. A Praha mu k uspořádání události ani nezapůjčila sál.
Poslance Jandu za výroky o Českém svazu bojovníků postih nečeká, výbor podněty odložil
Číst článek
Jedním z bodů programu úterního jednání ústředního výboru svazu byla podle Deníku N kritika vedení a pokus o jeho sesazení, který vzešel právě z lidické organizace. Delegáti ale nakonec Vodičku v hlasování podpořili.
Situací by se měl nyní zabývat Senát, který by mohl doporučit senátorům, aby omezili účast na vzpomínkových akcích svazu. Organizace výtky odmítá.
Český svaz bojovníků za svobodu pak dostane od státu podle schválené předlohy státního rozpočtu pro rok 2019 dotaci ve výši 6,3 milionu korun.
Přestože premiér a šéf ANO Andrej Babiš v minulosti avizoval, že pro takový návrh hlasovat nebude, peníze pro svaz nakonec v rozpočtu zůstaly.