Starostové se o počtu nakažených ve vlastní obci dozvídají z médií. Šéfstatistik Dušek to chce změnit

Informace o počtu nemocných covidem-19 by starostové obcí s rozšířenou působností mohli dostávat jednou týdně. Ve vysílání Radiožurnálu to řekl šéf ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. O lepší informace o počtu nakažených požádal ministerstvo zdravotnictví Svaz měst a obcí.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf vládních statistiků Ladislav Dušek

Šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky věří, že návrh bude hned v pondělí schválen. (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Starostové dosud podle svazu musí informace zjišťovat z médií či prostřednictvím žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím na krajské hygienické stanici.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor se šéfem ÚZIS Ladislavem Duškem a předsedou Svazu měst a obcí Františkem Luklem

Dušek v sobotu řekl, že s návrhem Svazu měst a obcí souhlasí. O požadavku se dozvěděl tento týden, v pondělí by o něm chtěl mluvit na jednání na ministerstvu zdravotnictví. „S kolegy chystáme první podobu a metodický popis sad, které bychom předávali jednotlivým starostům,“ řekl Dušek Radiožurnálu.

Šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky věří, že návrh bude hned v pondělí schválen. Poté by se svazem domluvil, jakým způsobem by obce informace dostávaly. Nechtěl zatím odhadovat, odkdy by mohli starostové s daty počítat. Svaz měst a obcí žádal pravidelné informace, podle Duška by se mohlo jednat o data s týdenní retrospektivou, která by díky tomu stihly potvrdit i jednotlivé krajské hygienické stanice.

3:32

Na podzim se nepodaří otestovat každého, kdo bude mít kašel a rýmu

Číst článek

Svaz v pátek uvedl, že starostové nyní přístup k informacím o počtu nakažených novým typem koronaviru na svém území nemají. Starostové přitom data potřebují k efektivnímu krizovému řízení, nastavení lokálních bezpečnostních opatření a režimu veřejných institucí, upozorňuje svaz. Starostové obcí s rozšířenou působností jsou předsedy krizového štábu obce. Na základě dat by podle svazu mohli efektivněji rozhodovat o opatřeních v sociálních, školských, zdravotnických a dalších zařízeních, která zřizují, ale i v hromadné dopravě.

ČTK, Věra Štechrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme