Českým politikům se na Krymu líbilo, považují ho za ruský, píše moskevský vládní list

Českou delegaci překvapily změny na Krymu, tak popisuje návštěvu českých politiků na anektovaném poloostrovu ruský vládní list Rossijskaja Gazeta. Ten kromě popisu návštěvy dětského táboru zdůraznil, že čeští politici považují Krym po referendu za součást ruského území.

Doporučujeme Sevastopol Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý místopředseda KSČM Josef Skála, poslanec Evropského parlamentu za KSČM Jaromír Kohlíček a senátor Jaroslav Doubrava z hnutí Severočeši.cz při prohlídce vesmírného muzea v Artěku

Bývalý místopředseda KSČM Josef Skála, poslanec Evropského parlamentu za KSČM Jaromír Kohlíček a senátor Jaroslav Doubrava z hnutí Severočeši.cz při prohlídce vesmírného muzea v Artěku | Zdroj: Facebook dětského tábora Artěk

List Rossijskaja Gazeta se návštěvě českých politiků, mezi kterými byl i senátor Jaroslav Doubrava (S.cz), komunistický europoslanec Jaromír Kohlíček a bývalý místopředseda KSČM Josef Skála, věnoval v úterý.

Doubrava, Kohlíček a Skála se podle listu setkali s ředitelem tábora Artěk Aleksejem Kaspražakem, který pozval na prázdniny české děti, prohlédli si muzeum kosmonautiky a vyzkoušeli si kosmonautskou helmu. Zážitky z cesty dokládají i fotografie, které se objevily na facebookovém účtu Artěku.

„Hodně jsme chtěli navštívit Artěk. Četl jsem si v učebnici ruštiny, že je to největší tábor na jihu Krymu. Mí rodiče byli na Jaltě v roce 1956. Říkali, že musím tohle město rozhodně navštívit. A teď jsem tu,“ citoval list Jaromíra Kohlíčka.

Europoslance prý překvapila také nová podoba simferopolského letiště i místní dálnice. Podle listu Kohlíček zmínil, že „... členové delegace považují po referendu z roku 2014 Krym i Sevastopol za součást ruského území a je nutné rozvíjet vztahy mezi Českem, Evropskou unií a Ruskou federací včetně Krymu a Sevastopolu“.

„Představitelé zahraniční delegace jsou přesvědčeni, že Česká republika může spolupracovat s Krymem v oblasti turismu, vinařství a sluneční energie,“ uvedl list podřízený ruské vládě.

Kyjev protestuje proti návštěvě českých senátorů na Krymu. ‚Napíšu zprávu pro prosté Čechy,‘ říká Kohlíček

Číst článek

„Návštěvu české delegace zakončilo setkání s hlavou Krymské republiky Sergejem Aksjonovem, který vyzval hosty, aby směle odmítli politiku sankcí, která narušuje vztahy dvou zemí, a investovali do ekonomiky poloostrova,“ dodal list.

Snížený práh

Skupina politiků a aktivistů odcestovala na několikadenní návštěvu Krymu v sobotu 28. července. Kromě jiného se tam účastnili námořní přehlídky.

Návštěvu ostře odsoudilo ukrajinské velvyslanectví v Praze. „Ve snaze aspoň něčím ospravedlnit své zločiny Rusko chaoticky vyhledává po celém světě politiky se sníženým prahem politické hygieny, kteří se rádi zúčastňují propagandistických zájezdů na okupovaný poloostrov. Bohužel se našlo několik takových politiků i v České republice,“ uvedlo velvyslanectví na svých stránkách.

Podle něj jsou osoby pomáhající Rusku „pouhými nástroji v rukou Kremlu“. „Ukrajina si vyhrazuje právo uplatňovat vůči příslušníkům cizích států, kteří hrubě a opakovaně porušují pravidla vjezdu na okupovaná území, celé spektrum sankcí.“

Rusko násilně obsadilo Krym v roce 2014 a po referendu zanedlouho poloostrov anektovalo. České ministerstvo zahraničí letos při výročí anexe zdůraznilo, že Česká republika akt považuje za porušení mezinárodního práva.

mos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme