Krádež dat k e-mailům v Německu se týká i Česka. Rozsah je zatím v řádu stovek
Velká krádež přístupových dat k e-mailovým účtům, kterou odhalili v Německu, se dotkla i českých uživatelů. Útočníci získali přístupová jména a hesla k nejméně 138 tuzemským schránkám.
Mezi napadenými schránkami jsou jak soukromé, tak firemní účty. Národní bezpečnostní tým, který podobné problémy řeší, teď obesílá provozovatele napadených účtů.
Přímo držitele e-mailových adres není možné oslovit, protože by zprávu mohli zachytit útočníci, kteří mají do jejich schránek přístup.
„Uživatele budeme informovat tím způsobem, že obešleme držitele IP adres, na kterých jsou e-mailové servery pro ty domény provozovány. V současné chvíli tento krok dokončujeme, takže potom uvidíme, kolik se nám ozve zpátky, nebo jak budou dále postupovat ti držitelé IP adres,“ vysvětluje analytik národního bezpečnostního týmu Pavel Bašta.
Případ odhalení napadených e-mailů v Německu shrnuje zahraniční zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová a situaci v Česku komentuje IT analytik Petr Koubský
Podle IT analytika Petra Koubského by se tento případ neměl podceňovat. „Nicméně tyto útoky jsou na denním pořádku a nedá se čekat, že jich ubude. Čili musíme se smířit s tím, že toto je podoba světa, ve kterém žijeme, a zařídit se podle toho,“ konstatuje Koubský.
Velkou krádež přístupových dat ohlásilo Německo na počátku týdne. Spolkový úřad pro bezpečnost ohlásil krádež přístupových dat k 16 milionům e-mailových účtů. Nejméně polovina patří Němcům, ostatní jsou z jiných zemí a podle českého bezpečnostního týmu jsou mezi postiženými i Češi.
Úřad pro bezpečnost proto zřídil webovou stránku, na které si lidé mohou zkontrolovat, zda i jejich e-mail nebyl napaden a zda tedy není nutné změnit si přístupové heslo nejen k samotnému e-mailu, ale také sociálním sítím a online obchodům. Do středečního poledne tak úřad přezkoumal 12 milionů e-mailových adres a testy běží dál.
Po zadání emailu, k němuž byla data ukradena, obdrží dotyčný od úřadu zprávu a další instrukce, jak postupovat. Ke stažení je také zdarma speciální antivirus, který je obecně základem bezpečnosti počítače.
Německo hlásí krádež dat z 16 milionů e-mailových účtů
Číst článek
Mnohá doporučení postiženým uživatelům poskytuje také většina německých médií. Klíčová je tedy změna stávajícího hesla za heslo takzvaně silné, tedy ne jednodnoslové či z logické řady. Ideální je přitom vzájemná kombinace malých a velkých písmen spolu s čísly. Samozřejmostí by pak mělo být pro každou aplikaci či službu heslo jiné.
„PINy ke kartám a podobné záležitosti bych do počítače nedával. Není to dobrý nápad,“ doporučuje navíc Petr Koubský.
K útoku podle všeho došlo při prozkoumávání takzvaných botnetů, tedy sítě počítačů napadených zvláštním softwarem, který bez vědomí uživatelů rozesílá spamy nebo viry. K napadení pomocí tohoto druhu softwaru prý bude podle odborníků docházet čím dál častěji.
Kdo za krádeží stojí, zatím německá policie veřejnosti nesdělila. Spekuluje se o tom, že v pozadí zločinu by mohla být blíže nespecifikované mezinárodní síť.