Vojtěch: Desítky milionů korun jsou na první fázi vývoje vakcíny. Náklady na výrobu budou jiné

Náklady v řádu desítek milionů korun se podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) předpokládají na první fázi vývoje vakcíny proti covidu-19. Pokud by došlo na výrobu, budou náklady jiné, řekl ve čtvrtek na tiskové konferenci. Právě nízké náklady, které v pondělí uvedla šéfka týmu, lékařka z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a poslankyně za ANO Věra Adámková, budí u odborníků pochybnosti.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Vojtěch

Adam Vojtěch | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Do vývoje vakcíny iniciovaného Světovou zdravotnickou organizací pošle Evropská unie 7,5 miliardy eur, Česko se na tom podílí 750 000 eur (asi 20,3 milionu korun). Podle ministerstva zdravotnictví je důležitá soběstačnost.

Platí svoboda bádání, vzkázal kritikům vývoje české vakcíny na koronavirus ministr Vojtěch

Číst článek

Na vakcíně spolupracuje Státní zdravotní ústav (SZÚ), Institut hematologie a krevní transfuze a IKEM. „Jestli jsou tu instituce, které chtějí vakcínu řešit, tak ať ji řeší,“ řekl na dotaz novinářů k vakcíně premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj vznikne pracovní skupina, kde se bude diskutovat o tom, která vědecká pracoviště v České republice se věnují výzkumu souvisejícímu s covidem-19.

Podle ministra mají první fázi výzkumu na starosti laboratoře Státního zdravotního ústavu, kde je i Národní referenční laboratoř pro chřipku, která se zkoumání nového typu koronaviru věnuje už od počátku epidemie. „Je jasné, že kdyby došlo na výrobní fázi, tak budou náklady jiné,“ dodal ministr.

Sedm členů Učené společnosti ČR v čele s předsedkyní, mikrobioložkou Blankou Říhovou vyjádřilo v prohlášení pochybnosti o takovém výzkumu. Projekt tak, jak byl prezentován, podle nich vzbuzuje pochybnosti, zda jeho autoři mají dostatek zkušeností s vývojem vakcín a chováním virů.

Pochybnosti se objevují také o poslankyni Adámkové, která výzkumný tým vede. Je držitelkou anticeny Bludný balvan z roku 2018, kterou jí Český klub skeptiků Sisyfos udělil za „blábolení a šíření pitomostí v oblasti zdravotnictví a vědy“. Podle premiéra Andreje Babiše je Adámková především lékařka, politické důvody odmítl.

Inaktivní nebo vektorová?

Česká vakcína má být takzvaně inaktivní, tedy vytvořená z usmrcených virů. Mikrobiolog Ivo Vojtek, který se podílí na vývoji vakcíny společnosti GSK, řekl, že taková metoda je poměrně nenáročná.

25:44

Biochemik Konvalinka: Ambice české vlády na vlastní vakcínu nechápu. Doufám, že kolegové mají plán

Číst článek

Někteří odborníci ji ale kritizují jako nevhodnou. Například podle ředitele Centra očkování a cestovní medicíny Jiřího Berana by byla vhodnější vakcína vektorová, řekl Českému rozhlasu Plus. Tento typ je založen na kvasinkách nebo bakteriích, které po vnesení genu viru vytvoří velké množství antigenu. Vakcíny mohou být také s oslabeným živým virem, jeho rozštěpenými částicemi nebo obsahovat toxiny, které virus zabíjejí.

O vývoj vakcíny se snaží v mnoha zemích, ve fázi studií je i příprava léku. Evropská komise v pondělí zahájila dárcovskou konferenci a za první den získala na vývoj vakcíny a léků proti koronaviru téměř celou cílovou částku 7,5 miliardy eur (205 miliard korun).

Konference je součástí globální iniciativy Světové zdravotnické organizace (WHO). Třeba Německo přislíbilo 525 milionů eur, Francie půl miliardy, Británie přes 400 milionů eur, Japonsko a Kanada v přepočtu shodně přes tři čtvrtě miliardy eur. Český premiér Andrej Babiš (ANO) jménem zemí visegrádské skupiny slíbil dohromady tři miliony. Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko věnují shodně po tři čtvrtě milionu eur.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme