Škodlivými látkami je nejvíce znečištěn Kopaninský potok. Podle Arniky za to může Letiště Václava Havla
Největší znečištění škodlivými perfluorovanými látkami (PFAS) zjistili odborníci při průzkumu pražských vod v Kopaninském potoce. Důvodem je dlouhodobé používání hasicích pěn s PFAS na nedalekém Letišti Václava Havla. Ekologická organizace Arnika zkoumala výskyt těchto škodlivin v sedmi lokalitách v hlavním městě a okolí. Koncentrace PFAS byla jinak srovnatelná s výsledky průzkumů českých a evropských řek, uvedli v úterý zástupci Arniky.
Karolina Brabcová z Arniky uvedla, že takzvané PFAS zahrnují asi 4500 látek, dosud však bylo zakázáno jen několik z nich. Evropská unie se podle ní chystá přistoupit k úplnému zákazu těchto látek, s výjimkou oblastí, kde nemohou být prokazatelně nahrazeny šetrnější alternativou.
Na Bečvě by měl být trvalý monitoring vody, vznikne i seznam všech výpustí, oznámil ministr Brabec
Číst článek
Ekoložka zdůraznila, že PFAS mají negativní vliv na imunitní i hormonální systém člověka. Vyskytují se hlavně ve vodách - čistírny odpadních vod totiž nejsou schopné je zachytit, tyto látky se navíc nerozkládají. PFAS jsou používány v řadě oblastí - například v obalech, kosmetice, pro výrobu voděodolných textilií, ale i hasicích pěn.
Právě používání pěn s PFAS na pražském letišti podle ekologů ovlivnilo stav vody v Kopaninském potoce. Tamní hodnota 164,34 ng/l se podle Arniky blíží znečištění velkých průmyslových aglomerací. Jitka Straková, která průzkum prezentovala, uvedla, že podle zástupců letiště by měl konec využívání pěn s PFAS nastat v roce 2022. Straková zdůraznila, že se nesmí odkládat.
Okoun z Vysočan
Ekologové zkoumali i vzorky ryb z různých oblastí. Nadlimitní hodnotu 17,4 μg/kg mokré hmotnosti naměřili u okouna evropského odloveného na soutoku Vltavy a Rokytky. To má podle nich nejspíše souvislost s blízkostí průmyslové zóny ve Vysočanech. Straková však podotkla, že pro jasný závěr bude třeba dalších průzkumů.
Vedlejší dopady epidemie: ochránci přírody našli v sedmi evropských řekách roušky a rukavice
Číst článek
Kontaminace ostatních vzorků vody a ryb je podle Arniky srovnatelná se znečištěním ostatních českých i velkých evropských řek. Ekologové v úterý nicméně apelovali na přísnější monitoring PFAS a budoucí odklon od těchto látek.
Arnika se doplňkově zaměřila i na výskyt bromovaných zpomalovačů hoření (BFR) v sedimentu a u ryb. Ve všech vzorcích byly zaznamenány jejich nejriskantnější zástupci. BFR mají podobné dopady na zdraví jako PFAS a do životního prostředí putují obdobnou cestou.
Ekologové vedle Kopaninského potoka a soutoku Vltavy a Rokytky odebrali vzorky také v Motolském rybníce, ve Vltavě u Povltavské ulice, pod soutokem Vltavy a Berounky a ve Vltavě u přívozů Klecánky a Lahovičky.