Dvě třetiny skleniček s potisky obsahovaly podle testu Arniky jedovaté látky
Dvě třetiny testovaných sklenic s potisky podle organizace Arnika obsahovaly jedovaté látky. Dvacet ze třiceti vzorků v sobě mělo vysoké koncentrace olova a kadmia. Všechny jsou zahraniční výroby. Problematické byly levné i drahé sklenice.
Oproti porcelánovému nádobí, které Arnika prověřovala v rámci kampaně Jezme bez jedů již dříve, byly ve skleněných potiscích běžně naměřeny i dvojnásobné hodnoty olova. Výjimku netvoří ani barvy použité pro vykreslení dětských motivů.
Arnika přitom zjistila, že existují bezpečné alternativy k těmto barvám obsahujícím jedovaté látky. Někteří výrobci a prodejci je už dokonce dobrovolně a systémově využívají. Většina se ale stále drží problematických barviv. Nedokonalá je podle organizace totiž i legislativa, která jim to umožňuje.
„Použití neurotoxického olova nebo karcinogenního kadmia v potiscích skleniček není za situace, kdy jsou na trhu dostupné alternativy, ospravedlnitelné. Většina výrobců ovšem na naše zdraví nedbá a drží se v mantinelech, které stanovuje legislativa,“ vysvětluje vedoucí kampaně Jezme bez jedů Karolína Brabcová.
Pokud by skleničky byly posuzovány podle jiné legislativy EU, byl by limit pro olovo překročen až osmdesátkrát a takové skleničky by se na našem trhu vůbec nesměly objevovat. Evropské nařízení ovšem sice platí pro předměty, které by „mohly být vkládány do úst“, skleniček se ale netýká.
Podle Arniky by měli spotřebitelé raději kupovat nepotištěné sklo nebo takové, které nemá potisk v místě, ze kterého se pije.