Komínová vyhláška: účinná prevence, nebo nedomyšlená norma?
Kdo potká v těchto dnech kominíka, měl by nejen chytnout knoflík na kabátě, ale také sáhnout hlouběji do peněženky. Kominické služby podražily a zároveň jich asi bude potřeba více než dřív. Děje se tak kvůli takzvané komínové vyhlášce, která nařizuje, aby majitel domu, kde se topí tuhými palivy nebo plynem, nechal jednou ročně zkontrolovat roury a komíny. A to v každém bytě.
Prezident Společenstva kominíků Emil Morávek ale výrazný nárůst práce pro kominíky nepociťuje. „Většina občanů si myslí, že se objevilo něco nového, ale povinnost čistit komíny byla uložena vyhláškou platnou už od roku 1981,“ upozornil. Oproti ní obsahuje prý nové nařízení vlády jen drobné úpravy péče o komíny.
Kritici vyhlášky si stěžují na růst cen kominické práce. Zdražení připouští i Morávek, ale jen částečně. „U normálního čištění zůstávají ceny stejné. Po každém provedení práce musí ale kominík nově vystavit zprávu, kde musí popsat spalinovou cestu, zjištěné závady, termíny odstranění závad a tak dále,“ vysvětlil Morávek. „Podstatně vzrostl nárok na spotřebu času, a to se samozřejmě musí projevit i v ceně,“ dodal.
O nové komínové vyhlášce s prezidentem Společenstva kominíků ČR a Předsedou Sdružení majitelů domů
Nařízení má za cíl lépe předcházet možným požárům způsobeným špatnou péčí o komíny. Podle předsedy Sdružení majitelů domů je vyhláška poněkud nedomyšlená. „Vyžaduje nejen čištění komínu, za což je zodpovědný majitel domu, ale celé spalinové cesty včetně rour, které má nájemce ve svém bytě. Přístup do bytu není možné vynutit. Pokud nájemník nebude souhlasit, tak žádná revize se nemůže provést,“ upozornil Šimeček. „Odpovědnost v případě požáru jde ale za majitelem domu,“ doplnil. Nesoučinnost nájemce se pak prý bude velmi těžko prokazovat.
„Pro nájemníky tím vzrostou výdaje, zvýší se cena bydlení,“ přidal další námitku. To je především v době, kdy probíhá deregulace nájemného a nájemníkům i tak bydlení podraží špatně načasované, domnívá se.
Dalším argumentem nedomyšlenosti vyhlášky je podle Šimečka skutečnost, že třetina domácností přešla na moderní paliva, většina komínů se nepoužívá k účelům, na které byly stavěny, a kde bylo větší nebezpečí požárů. Většina spalinových cest je pak dnes vedena nerezovými kovovými trubkami, kde je nebezpečí požáru minimální.
„I tak je potřeba kontrolovat. Nové spotřebiče jsou náročnější na kvalitu a provedení spalinové cesty, než když se používali spotřebiče na pevná paliva. Za bezpečnost to stojí,“oponuje Morávek.
Podle Šimečka je rovněž otázkou, jak to všechno kominická obec zvládne. „Máme jen několik set kominíků a oproti tomu 4 miliony bytových jednotek, které mohou revizi potřebovat,“ upozornil.
Morávek ale toto odmítá. „Vzrostl počet učňů, jistě to kominíci zvládnou,“ vzkázal.