„Každým rokem chodím ke stejným lidem. Vždycky pošlu těm svým zákazníkům zprávu, že nastal čas,“ popisuje svojí práci prezident Společenstva kominíků Jaroslav Schön.
Na nejvyšším komíně v rafinerii v Kralupech nad Vltavou okroužkovali ornitologové letošní tři přírůstky sokola stěhovavého. Všechno to jsou samičky a asi za 14 dnů se pokusí o první let.
„Loni byla práce o tom vymyslet, kam dát komín do domu, kde nikdy nebyl, vyvložkovat komíny a podobně. Letos je to o kontrolách. Ale je jich hodně,“ říká mluvčí Společenstva kominíků.
České Budějovice nabízí procházku po náměstí proslaveném půdorysem pravidelného čtverce a pod asfaltem najdete i staré žulové kostky, po kterých se rozváželo do hospod pivo.
S meziročním nárůstem cen energií se někteří vracejí k tuhým palivům. Je proto větší zájem o služby kominíků, kteří kontrolují spalinové cesty komínů tak, aby bylo vytápění bezpečné.
Letos se na komínech českých tepláren a elektráren vylíhlo rekordních 33 malých sokolů. Tento dravec pomalu preferuje výškové budovy před skalami či lesem, píše středeční Právo.
Nehoda se stala v městské části Komín v Kníničské ulici nedaleko komínské vozovny. Mluvčí jihomoravských hasičů David Jirouš uvedl, že komunikace byla uzavřená v obou směrech.
Podle zjištění policistů se měl večer a v noci pohybovat v Komíně a Jundrově. Kriminalisté také získali informaci, že by se měl pohybovat ve skupince s dalšími podobně starými mladíky.
Ve středečních novinách se dočtete, že radnice Brno-střed dostane zpátky první peníze z korupční kauzy Stoka. Jde o druhou větev případu, která se týká třiceti řemeslníků, píše Mf Dnes.
Tým záchranářů se pokoušel muže dostat dolů pomocí vrtulníku a posléze i s využitím speciální vysokozdvižné plošiny. Zatím se neví, co muž na špičce komína bývalé továrny pohledával.
Na odstranění komína se podle mluvčí firmy Evy Kijonkové čekalo 16 let. V roce 2003 totiž Česká inspekce životního prostředí vydala první rozhodnutí o odstranění škodlivin v bývalé aglomeraci.
K víc než tisícovce požárů komínů vyjížděli hasiči od října loňského roku do letošního března. Lidé si nenechávají komíny zkontrolovat a usazené saze pak vzplanou. Pravidelné kontroly jsou povinné.
Nahlásili byste své sousedy, kteří vás obtěžují dýmem z komína? Na úřady kvůli tomu letos zamířilo 640 stížností, většina právě od obyvatel. Úředníci ale zatím žádné pokuty nerozdali.
Poslední z pěti komínů, který stál u dnes již zbouraných hal v areálu kladenské Poldovky, v sobotu dopoledne odstřelila demoliční četa. Protože se jednalo o šedesát metrů vysoký cihlový komín s ocelovým pláštěm, museli dělníci použít pět kilo nejsilnějšího semtexu.
INTERAKTIVNÍ MAPA. Černý kouř z komínů znečišťuje ovzduší a lidem se pak špatně dýchá. Jak proti tomu bojovat? Webová mapa Čistý komín už obsahuje více než 360 fotek takových čmoudících komínů. Z Moravskoslezského kraje se rozšířila po celém Česku. Snímek může přidat každý. Stačí mít chytrý telefon a stáhnout si potřebnou aplikaci. Sdružení, které projekt spustilo, tak chce motivovat veřejnost ke zlepšení způsobu vytápění v domácnostech. Kritici ale označují aplikaci jako bonzáckou.
Loni během topné sezony hořelo více než 770 komínů, ukazují údaje Hasičského záchranného sboru. Většinu požárů způsobilo vznícení sazí. Nevyčištěný komín může za převážnou většinu požárů komínových těles. A to by lidé neměli podceňovat. Obzvlášť když si povšimneme, že podle informací hasičů jsou dvě třetiny úmrtí při požárech právě v domácnostech.
V Moravskoslezském kraji se objevují firmy, které zneužívají poptávku po kominických službách. Při revizi i kontrolách komínů a kotlů zkoušejí domkaře přesvědčit, že potřebují novou komínovou vložku. Podle odborníků ale často jen chtějí využít důvěřivosti lidí, kterým vnucují předražené opravy.
Majitelé domů a chat si nezřídka teprve s příchodem chladnějšího počasí uvědomují, že je na čase pozvat kominíka na pravidelnou kontrolu. Není to ale snadné. Na začátku topné sezony mají kominíci čekací lhůty i několik týdnů. Vynechat kontrolu nebo si komín vyčistit vlastnoručně přitom představuje velké riziko.
Téměř devadesát metrů vysoký komín kotelny v areálu bývalého Dolu Hamr I na Českolipsku šel dnes k zemi. Odborníci ho odstřelili pomocí pěti kilogramů trhaviny a sto dvaceti rozbušek. Skončila tak likvidace dolu, kde se uran dobýval třicet let.
V létě roste počet případů, kdy se lidé otráví oxidem uhelnatým. Plyn může unikat z vadné karmy nebo nevyčištěného komína. Pokud má plamen na plynovém kotli žlutou barvu, je nutné zavolat odborníky. Podle mluvčího Svazu kominíků ČR Petra Duška by si lidé měli zkontrolovat v létě a před topnou sezonou komín a kouřovod.
Více než 40 let starý komín do konce dubna zmizí z Elektrárny Mělník II. Energetici 200 metrů vysokou železobetonovou stavbu už od roku 1998 nepoužívají. K zemi komín nepošle nálož dynamitu, ale kousek po kousku ho ukrajuje bagr se speciálními hydraulickými nůžkami. Stroj stojí na plošině přímo na vrcholu komínu a nalámaný materiál hází jeho vnitřkem až na zem.
Hasiči upozorňují na nutnost nechat si před zimou zkontrolovat komíny odborníkem. Tuto povinnost má podle vládního nařízení jednou ročně každý majitel nemovitosti. Nevyčištěný nebo neudržovaný komín totiž může způsobit požár. V minulé topné sezoně vyjížděli jihomoravští hasiči k takovým událostem zhruba jednou týdně.
Milionové škody způsobí každoročně v Olomouckém kraji požáry od komína. Podle hasičů je to kvůli odkládání kontrol. Revize jsou sice ze zákona povinné, řada lidí je ale stejně nedělá. Špatně vyvložkovaný komín pak může přijít pořádně draho.
Revizní technici a kominíci mají v těchto dnech napilno. I letos totiž lidé kontroly plynových kotlů, které ohřívají vodu a v zimě vytápí domovy, nechávají na poslední chvíli. Dobrou zprávou ale je, že majitelů nemovitostí, kteří revize nepodceňují, stále přibývá.