Úřady zaplavily stovky stížností na dým z komínů, žádného 'čadila' zatím nepotrestaly

Nahlásili byste své sousedy, kteří vás obtěžují oblaky dýmu z komína? Na úřady obcí s rozšířenou působností kvůli tomu letos zamířilo 640 stížností, většina právě od obyvatel. Uvedlo to ministerstvo životního prostředí. U téměř stovky údajných čadilů pak úředníci provedli kontroly. Úředníci ale zatím žádné pokuty za znečišťování ovzduší nerozdali.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouřící komín (ilustrační foto)

Kouřící komín (ilustrační foto) | Foto: F. Tichý

„Dříve to tak bylo, lidé topili všem možným. Myslím, že by tam ten úředník neměl být,“ řekla nedávno paní Emílie z Ostravy. Kontroly ze strany úřadů přímo v domech se jí nelíbí.

Paní Jitka je za ně naopak ráda, o udávání podle ní nejde. „Řekla bych, že je to upozornění,“ domnívá se.

Přehrát

00:00 / 00:00

Češi poslali stovky stížností na černý kouř z komínů. Žádná pokuta zatím nepadla. Téma pro Václava Štefana

Úřady po celém Česku obdržely od ledna, kdy novinka platí, 640 stížností na znečišťování ovzduší. Nejvíce jich bylo ve Středočeském a Moravskoslezském kraji. Nejčastěji je podávají samotní obyvatelé.

„Ve 388 případech zaslaly úřady žádost o doložení dokladu o provedení povinné revize technického stavu kotlů včetně upozornění na následnou možnost provedení kontroly na místě. V 96 případech pak došlo k samotné fyzické kontrole provozu kotlů přímo v domácnosti,“ upřesnila pro Radiožurnál mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

Podle resortu opatření funguje, protože řada lidí po upozornění úřadů s 'čuděním z komína' přestane. „Notoričtí znečišťovatelé jsou tak pod tlakem veřejnosti i možnostmi zákona,“ dodává Roubíčková.

Nikdo pokutu zatím nedostal

Pokud by lidé kontrolory domů nepustili, hrozí jim pokuta až 50 tisíc korun, stejně jako za topení odpadky a nevhodným materiálem. Žádné sankce zatím ale podle Svazu měst a obcí nepadly.

Devět z deseti obyvatel planety žije ve znečištěném ovzduší, tři miliony ročně zemřou, varuje zpráva WHO

Číst článek

Pokuta až 20 tisíc hrozí také za to, když lidé nemají platnou revizi kotle. Kontrola se musí ze zákona opakovat po dvou letech. Zjistit, že lidé spalují odpadky, je ale podle výkonného ředitele Asociace podniků topenářské techniky Mojmíra Krátkého obtížné.

„Může to poznat podle indicií kolem kotle, pokud tam má někdo věci, které tam nepatří. Částečně to může poznat z toho, jak je ten kotel zanesen, jestli tam jsou nějaké zbytky plastů nebo překližky,“ vysvětluje pro Radiožurnál Krátký.

Pokud ale technik zjistí, že někdo pálí třeba PET láhve, nemá povinnost to nikam hlásit. Kominíci přitom špatný stav komína oznamují stavebním úřadům. Ministerstvo životního prostředí o změnách zákona o ochraně ovzduší zatím neuvažuje. Počká až, jak dopadne současná topná sezona.

Smyslem kontrol i revizí je podle resortu bezpečný provoz zařízení a méně škodlivých látek, které do vzduchu lidé vypouštějí. Kritici namítají, že pravomoc úředníků vstupovat do obydlí, je vážný zásah do soukromí.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme