Kauza blokace dezinformačních webů v Česku po ruské invazi na Ukrajinu končí u soudu ve Štrasburku. Neziskové organizace argumentují, že stát si byl vědom, že nemá právo blokaci nařídit.
„Je možné, že se najde více nespokojenců – s argumentem, že voliči třeba vůbec nemohli volit, protože byli vyplaveni nebo ztratili doklady,“ myslí si advokát Ondřej Preuss.
„Všechny úřady v zasažených regionech odvedly velký kus práce i přesto, že to pro ně byl další problém v pořadí,“ oceňuje ředitel odboru voleb na ministerstvu vnitra Tomáš Jirovec.
Datový novinář Jan Cibulka z Českého rozhlasu od Zeměměřického úřadu požadoval digitální model reliéfu Česka. Úřad za to požadoval téměř tři miliony korun. Šlo o nepřiměřenou částku, míní soud.
Dosavadní lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová, která nyní mandát neobhájila, zpochybňovala zvolení Ondřeje Koláře (TOP 09) europoslancem kvůli možným chybám v počítání preferenčních hlasů.
Lidé ve Studenci nejvíc fandí při zápasech A mužstva. Na utkání většinou chodí 200 až 300 lidí, při důležitých zápasech až 500. Lidé hráče hlasitě podporují, zpívají nebo bubnují.
Jeden z nájemníků bývalých hornických bytů si stěžuje, že se české soudy nezabývaly jeho žalobou na průběh privatizace. Ta měla podle advokátky Zdenky Vopěnkové proběhnout v rozporu se zákonem.
„Nevzdávám se a nevzdám se,“ napsal na platformě Telegram Naděždin. Podle serveru Meduza soud zamítl jeho stížnosti týkající se procesu sběru podpisů a jejich ověřování.
„V kontextu doby se jeví shora popsané stíhání a odsouzení obviněného jako účelový zásah represivních složek proti undergroundovému písničkáři,“ píše ministr spravedlnosti Blažek (ODS) ve stížnosti.
Mezi cestami, se kterými gruzínská vláda nesouhlasila, je podle agentury TASS i naplánovaná návštěva Česka 10. až 12. prosince. Podle Hradu má Česko o její příjezd nadále zájem.
Loni v únoru poslalo Vojenském zpravodajství dopis sdružení CZ.NIC, v němž žádalo znemožnění přístupu k dezinformačním stránkám a přiložilo seznam konkrétních webů.
Čeští ombudsmani spolupracují i s kolegy ze zahraničí, například v Belgii funguje institut ombudsmana mnoho let a byl inspirací i pro nemocnice jinde v Evropě.
Soud stížnosti odmítl pro zjevnou neopodstatněnost. Jaroslav Dobeš a jeho spolupracovnice Barbora Plášková si mají odpykat 5,5 roku, respektive pět let ve vězení.
Průměrná měsíční penze podle novely vzroste od června o 760 korun místo o 1770 korun. Snížení valorizace je podle vlády nutné pro stabilizaci veřejných financí. Opozice mluví o okrádání důchodců.
Nejvyšší správní soud obdržel 400 stížností na prezidentské volby, první část z nich už zamítl. Zabývá se například pozdním doručením voličského průkazu nebo špatným výsledkům v okrsku Praha Bohnice.
Na soud se obrátil také podnikatel Karel Janeček, jenž chtěl kandidovat na prezidenta, avšak ministerstvo vnitra mu neuznalo dost podpisů a už před volbami se neúspěšně obracel na NSS i Ústavní soud.
„Kdyby Nejvyšší soud zjistil, že došlo k vydání neoprávněně, v konečném důsledku by to znamenalo, že bychom museli opakovat celý proces,“ řekl advokát a doplnil, že na důvodech stížnosti trvá.
Před pěti lety soud řešil zhruba 70 podnětů a nevyhověl žádnému. Neúspěšný uchazeč Karel Janeček si je vědom toho, že se oficiální výsledky voleb již nezmění, chce ale učinit zadost spravedlnosti.
„Volba nebyla vyhlášena ani nezvykle brzy, ani ‚na poslední chvíli‘,“ stojí v nálezu soudce zpravodaje Radovana Suchánka. Ústavní soudci byli při rozhodování jednotní.
Česká televize se nyní musí seznámit se závěry komise a stanovit postup. „Do ukončení těchto kroků Marek Wollner nebude moderovat pořad Reportéři ČT, ani se podílet na jeho výrobě,“ říká mluvčí.
Bolsonaro se na volební soud obrátil tento týden v úterý. Podle jeho pravicové koalice při volbách nesprávně fungovaly některé stroje elektronického hlasovacího systému.
Zadeh nejprve stanul před soudem kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů společně s dalšími lidmi vytvořil řetězec firem a ošidil stát na daních zhruba o 2,5 miliardy korun.
„Chceme redukovat objem parkovišť tak, abychom tu kapacitu upravili. Podstatným způsobem snížíme i objem karavanů, které tady v současné době u vody jsou,“ říká zástupce těžařské firmy Fojtů.
„Jen volám po tom, aby se Romové začali sami podílet na svém životě, na řešení problémů,“ obhajuje se vůči kritice ochránce veřejných práv Stanislav Křeček.