Třicetimilionová metropole se neustále topí v oblaku jedovatých výparů z průmyslových budov a automobilů, ke kterým se každou zimu přidávají zplodiny z pálení zemědělského odpadu.
Dokud se v Indii nepodaří udělat zásadní změny, budou zprávy o katastrofálním stavu ovzduší přicházet na podzim každý rok. A svátek Díválí za to může jen v malé míře.
Takzvané kotlíkové dotace přispěly v letech 2014 až 2022 ke snižování znečištění ovzduší. Naproti tomu dotace určené na snižování emisí z průmyslu pomohly jen minimálně.
„Jsou tam drobné práce, ale nezabraňuje se tomu, aby došlo k prohoření. Neběží aktivní práce. Ministerstvo tvrdí, že dokud neskončí spory, práce nebudou pokračovat,“ upozorňuje Aleš Boháč.
„K relativně dobré kvalitě ovzduší v Česku, vyjma přízemního ozonu, v roce 2023 přispěly zejména výrazně nižší koncentrace látek znečišťujících ovzduší během zimního období,“ uvedli meteorologové.
Podle Lucie Hellebrandové se útlum Liberty projevil na hodnotách polétavého prachu. „Zhruba od srpna začaly hodnoty klesat a jsou nižší než v předchozích dvou letech,“ vysvětluje.
Částice, které tvoří základ aerosolů, vznikají v řadě různých chemických reakcí, až se z nich stanou kondenzační jádra, která dají vznik oblakům. Zatím nebyly dostatečně popsány.
Průběžné výsledky pilotního projektu pravidelného měření mikroklimatu na vybraných místech Prahy už nyní ukazují, že některé stromy neplní svou ozdravnou funkci.
Monitorovací místa se nacházejí na sloupech veřejného osvětlení a v provozu jsou první měsíc. Hodnoty se měří na Divadelním náměstí, na I. P. Pavlova a v Zahradní ulici naproti hotelu Thermal.
Auta se spalovacími motory vypouštějí do ovzduší množství různých chemických látek. Některé částečky od aut se ale dostanou i několik stovek metrů od silnice.
Ohni v Kanadě od začátku roku podlehly lesy a další porosty na území o rozloze 76 tisíc čtverečních kilometrů. Požáry tak překonaly dosud nejvážnější řádění ohně z roku 1989.
Kanada zažívá jednu z nejhorších sezon lesních požárů ve své historii, které způsobují mimo jiné i silné znečistění ovzduší. Oheň už v zemi spálil bezmála čtyři miliony hektarů plochy.
Newyorský starosta Eric Adams vyzval obyvatele, aby omezili pohyb venku. Situace je problematická zejména pro lidi, kteří mají nějaké onemocnění dýchacích cest.
Příchod nového roku lidé v České republice již tradičně slavili za přítomnosti pyrotechniky. Jak to ovlivnilo stav ovzduší? Rozhovor s vedoucím oddělení kvality ovzduší ČHMÚ v Brně Jáchymem Brzezinou.
Spolana Neratovice mezi podniky vévodí kvůli vypouštění karcinogenů při výrobě surovin pro výrobu plastů. „Šlo o druhé nejvyšší množství zaznamenané v sedmnáctileté historii IRZ,“ uvedla Arnika.
„S tím ale nešel ruku v ruce pokles dalších škodlivin, třeba oxidů dusíku,“ upozornil v pořadu Souvislosti Plus odborník na životní prostředí, profesor Tomáš Cajthaml.
Velká část škodlivin se do vzduchu v Česku dostává z malých starých kotlů na dřevo nebo uhlí. Jsou mezi nimi i jemné prachové částice a benzoapyren. Ty mají negativní vliv na naše zdraví.
O tom, co Češi nejčastěji nakupují v době koronakrize, píše Mf Dnes. A Právo představuje nový počítačový program s názvem Pero. Více si přečtěte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Čínská ekonomika zpomalila, zčásti kvůli šíření koronaviru a také kvůli svátkům Nového roku. To má za důsledek pokles hladiny oxidu dusičitého v ovzduší.
Chvaletická elektrárna si zažádala o výjimku z povolených limitů znečištění ovzduší. To se nelíbí hnutí Limity jsme my, které chce kromě chvaletické elektrárny ukončit činnost všech elektráren.
Oxidem dusičitým je nejvíce znečištěno ovzduší v Praze, konkrétně u křižovatky Sokolské a Ječné ulice v centru metropole. Místo patří mezi 18 lokalit s nejvyššími hodnotami znečištění v Česku.