„Každým rokem chodím ke stejným lidem. Vždycky pošlu těm svým zákazníkům zprávu, že nastal čas,“ popisuje svojí práci prezident Společenstva kominíků Jaroslav Schön.
„Loni byla práce o tom vymyslet, kam dát komín do domu, kde nikdy nebyl, vyvložkovat komíny a podobně. Letos je to o kontrolách. Ale je jich hodně,“ říká mluvčí Společenstva kominíků.
S meziročním nárůstem cen energií se někteří vracejí k tuhým palivům. Je proto větší zájem o služby kominíků, kteří kontrolují spalinové cesty komínů tak, aby bylo vytápění bezpečné.
Ačkoli jsou kominíci na roztrhání, kvůli špatně udržovaným komínům hasiči každoročně řeší okolo 900 požárů, píše regionální Deník. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
K víc než tisícovce požárů komínů vyjížděli hasiči od října loňského roku do letošního března. Lidé si nenechávají komíny zkontrolovat a usazené saze pak vzplanou. Pravidelné kontroly jsou povinné.
Skoro každá druhá těhotná žena sáhne po skleničce alkoholu. Podle deníku Právo firmám chybí brigádníci na předvánoční období. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Přestože už nyní se řeší dopad elektronické evidence tržeb na podnikání, nejvíce pocítí start EET v roce 2018 farmáři nebo drobní řemeslníci. Ti totiž - na rozdíl od hospodských - často neměli žádnou pokladnu.
Hasiči na svých webových stránkách spustili databázi revizních techniků spalinových cest, kteří smí kontrolovat komíny. Registr má odhalit podvodníky: každý si díky němu může ověřit, jestli technik, kterého si pozval, má ke své činnosti osvědčení.
V Moravskoslezském kraji se objevují firmy, které zneužívají poptávku po kominických službách. Při revizi i kontrolách komínů a kotlů zkoušejí domkaře přesvědčit, že potřebují novou komínovou vložku. Podle odborníků ale často jen chtějí využít důvěřivosti lidí, kterým vnucují předražené opravy.
Majitelé domů a chat si nezřídka teprve s příchodem chladnějšího počasí uvědomují, že je na čase pozvat kominíka na pravidelnou kontrolu. Není to ale snadné. Na začátku topné sezony mají kominíci čekací lhůty i několik týdnů. Vynechat kontrolu nebo si komín vyčistit vlastnoručně přitom představuje velké riziko.
Předpis o požární bezpečnosti hovoří jasně: Každý komín připojený k funkčnímu kotli na vytápění musí alespoň jednou za rok zkontrolovat kominík. Týká se to rodinných a bytových domů, ale také chat a chalup. Lidé za kontrolu zaplatí několik stovek korun, často tak ale ochrání dům před požárem. V létě mají přitom kominíci téměř stejně práce jako v zimě.
Sehnat kominíka nebude snadné. Topná sezóna pomalu začíná a kominíkům se začínají plnit objednávky. Ze zákona musí mít každý komín revizi minimálně jednou do roka. Lidé si je často čistí sami, pro pojišťovny a hasiče jim pak ale chybí potvrzení.
Povolání kominíka je mezi mladými lidmi v kurzu, potvrzují mistři tohoto řemesla. Zájem o tuto práci roste i proto, že kominíků je na některých místech Česka málo. Studenti tak po škole najdou uplatnění snadněji.
Počet žáků pražských učilišť se za posledních pět let snížil téměř o čtvrtinu. Nedostatek učňů je v oborech pokrývač, obráběč kovů, čalouník nebo krejčí. V Praze je jejich málo mimo jiné i kvůli ukončení masivní průmyslové výroby. Naopak třeba počet kominíků rychle roste.
Kominíků není dostatek ani na severu Moravy. Navíc se jim do řemesla pletou lidé bez potřebné kvalifikace. O tu se ale uchází asi 40 účastníků rekvalifikačního kurzu z Ostravska a Karvinska. Dobré jméno cechu budou ti úspěšní hájit od dubna.
Falešní kominíci čistí lidem komíny v Pardubickém kraji. Podle Společenstva kominíků České republiky se situace horší, protože odborníky čím dál častěji nahrazují neprofesionálové. Působí hlavně na venkově, kde provádějí kominické řemeslo bez potřebného razítka.
Začíná topná sezona a je tedy nejvyšší čas nechat zkontrolovat komíny. Každoročně hasiči řeší skoro tisíc požárů, které vznikly kvůli zaneseným kouřovodům. Lidé by si ale měli dát pozor na falešné kominíky, kteří si nechají zaplatit, ale komín nezkontrolují.
Jako každou zimu obcházejí rodinné domy falešní kominíci a nabízejí levné prohlídky komínů. Většinou ale odvedou povrchní práci a nevydají majiteli nemovitosti patřičnou zprávu. Špatný stav komínů přitom bývá častou příčinou požárů nebo otrav spalinami.
Na opravdové rarity narážejí v těchto dnech kominíci po celé republice. Před topnou sezonou si je lidé zvou na kontroly komínů, ve kterých se vedle mrtvých zvířat ukrývají třeba i antény nebo kusy kolejnic.
Při skládání zkoušek potřebují kominíci štěstí jako kdokoli jiný. Možná ještě víc, protože komisaři jsou přísní – zvlášť na ty, kteří chtějí získat osvědčení pro revizi komínů. Zkoušku nezvládne až 30 procent kominíků a kominic a to i přesto, že mají dlouholetou praxi.
Za kontroly komínů zaplatí lidé letos více. Zdražování se totiž dotklo i služeb kominíků, kteří za posledních pět let podražili až dvojnásobně. Navíc kontrola komínů je ze zákona povinná.
Falešný kominík čistil několik týdnů kamna a komíny na jihu Čech. Veškeré nářadí, ale i potřebné doklady a razítka ukradl z opravdové kominické firmy. Právě okradení kominíci vyrazili po jeho stopě a rozjeli na jihu Čech velkou pátrací akci, ale podvodníka dříve chytila policie.
Na Vsetínsku se opět objevili falešní kominíci. Firmy a jednotlivci se pokoušejí zneužít novely zákona, která majitelům nemovitostí ukládá povinné kontroly stavu komínů. Už loni se podobné případy vyskytly na území celé republiky, letos je zaznamenali například v Jablůnce u Vsetína.
Kdo potká v těchto dnech kominíka, měl by nejen chytnout knoflík na kabátě, ale také sáhnout hlouběji do peněženky. Kominické služby podražily a zároveň jich asi bude potřeba více než dřív. Děje se tak kvůli takzvané komínové vyhlášce, která nařizuje, aby majitel domu, kde se topí tuhými palivy nebo plynem, nechal jednou ročně zkontrolovat roury a komíny. A to v každém bytě.
Lhůty čištění komínů budou asi delší. Vláda má dnes schválit návrh ministerstva vnitra, které chce nově upravit podmínky čištění. Ty jsou prý zastaralé. Návrh počítá s kontrolou kominíkem jednou za rok. Častěji by se čistilo svépomocí.