Na Vysočině teď musí kominík zvládnout i 15 objednávek denně

Kominíci v Česku zažívají nejnáročnější období roku. Například na Vysočině musí běžný kominík zvládnout až patnáct objednávek denně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihlavský kominík Jan Procházka

Jihlavský kominík Jan Procházka | Foto: Olga Štrejbarová

Topná sezona začala a lidi potřebují komíny zkontrolovat a vyčistit. Někteří majitelé domů se do toho pouští na vlastní pěst a pak si pozvou kominíka jen kvůli potřebnému dokladu.

„Já si komín pucuji sám, mám takové propriety, pustím provaz dolů, babička mi tam uváže předmět, já ho vytáhnu nahoru, babička ho stáhne dolů. A komín je jak alabastr,“ popisuje Josef Jiřík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak zvládají sezonu kominíci na Vysočině, zjišťovala redaktorka Olga Štrejbarová

Jiní přenechávají celou práci profesionálům. „Když se údržba podcení, může se stát, že to vyhoří. V komíně se můžou udělat krusty, které se ucpou a komín to roztrhne. Pokud si lidé nenechají udělat pravidelnou kontrolu komína, může se stát, že vyhoří,“ upozorňuje kominík Jan Procházka.

Dodává, že povinností každého občana je domluvit si termín pro čištění komína. „Ale domluvit si ho dopředu, zvlášť teď, když začíná topná sezona, tak je denně 15 telefonátů a člověk neví, kam dřív skočit,“ uzavírá.

Kominické náčiní | Foto: Olga Štrejbarová

Olga Štrejbarová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme