Zájem o povolání kominíka roste, v některých částech republiky je jich málo
Povolání kominíka je mezi mladými lidmi v kurzu, potvrzují mistři tohoto řemesla. Zájem o tuto práci roste i proto, že kominíků je na některých místech Česka málo. Studenti tak po škole najdou uplatnění snadněji.
Kromě štěstí přinášejí kominíci do domácností hlavně klid a bezpečí. Pravidelné kontroly komínů jsou bez přehánění životně důležité. Řemeslo v současné přitahuje dost mladých lidí.
„Zatím si nemůžeme stěžovat. V minulých letech probíhala kampaň v souvislosti s nařízením vlády, které po mnoha letech obnovuje kontroly a čištění komínů v soukromých i podnikatelských objektech,“ vysvětluje nárůst zájmu předseda Moravského kominického společenstva Zbyněk Dubač.
Podle něj je kominíků málo, ale záleží především na regionu. Kolem velkých měst je kominíků poměrně dost. Naopak je tomu například v malých regionech nebo příhraničních oblastech. Například ve škole v Brně-Bosonohách je v každém ročníku deset až patnáct kominických učňů.
„Učiliště v Bosonohách bylo jedno z prvních, které tento obor začalo obnovovat. V dnešní době už existuje několik učilišť, takže se dostává i na regiony, kde bylo kominíků méně,“ pochvaluje si předseda kominického společenstva.
Aby zájem o toto řemeslo podpořili, obnovili v Brně pasování vyučených kominíků na tovaryše. Při první takové akci pasovali na tovaryše 45 mladých lidí, včetně nejlepšího učně Martina Kadlčíka z Vysočiny.
„Nejvíce se mi líbí to, že práce není jako pro blbé. Musíme dávat pozor, aby se nám lidé neotrávili. Musíme jim vysvětlit, jak komín funguje, co a jak mají dělat. Je to zodpovědná práce,“ dodává Kadlčík.