V kauze dezinfekce stadionů obvinila policie šest lidí a čtyři firmy. Hrozí jim až osm let vězení

V kauze podezřelé zakázky Fotbalové asociace ČR na dezinfekci stadionů policisté obvinili šest fyzických a čtyři právnické osoby z podvodu a legalizace výnosů z trestné činnosti. Fyzickým osobám hrozí v případě prokázání viny vězení od dvou do osmi let. Policie o tom informovala na webu.

Praha (Aktualizováno: 16:07 17. 8. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalová asociace České republiky

V kauze podezřelé zakázky Fotbalové asociace ČR (na snímku) na dezinfekci stadionů policisté obvinili šest fyzických a čtyři právnické osoby z podvodu a legalizace výnosů z trestné činnosti | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Věc se týká smlouvy související s provedením dezinfekce fotbalových stadionů hrazené z finančních prostředků Fotbalové asociace České republiky. Trestní stíhání všech fyzických osob probíhá na svobodě, kdy v případě pravomocného rozsudku obviněným hrozí tresty odnětí svobody v délce trvání od dvou do osmi let,“ řekl Radiožurnálu mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Porcování milionů fotbalového svazu. Peníze šly k šampionovi v aerobiku i lidem souzeným za vydírání

Číst článek

Na nesrovnalosti kolem zakázky na dezinfekci upozornila v prosinci 2020 kontrolní a revizní komise fotbalové asociace. FAČR uzavřel smlouvu s dezinfekční firmou Tymich na 9,89 milionu korun, které měly jít na dezinfekci šaten a chodeb na 90 stadionech. Jak později zjistila revizní a kontrolní komise svazu, objem prací, a tudíž i celková cena byly extrémně nadsazené.

Kriminalisté v souvislosti s podezřelou zakázkou zasahovali v sídle FAČR loni v únoru. Půl roku předtím vypukla aféra údajné korupce a ovlivňování výsledků zápasů kolem bývalého místopředsedy asociace Romana Berbra. S největší pravděpodobností je mezi obviněnými právě i Berbr.

Jeho advokát Tomáš Gřivna to ale Radiožurnálu nechtěl komentovat s tím, že jeho klient nechce o případu podávat informace. Tehdejší předseda výkonného výboru svazu Martin Malík, který zakázku také podepsal, na dotaz Radiožurnálu neodpověděl. A nereagoval ani tehdejší právník svazu Jan Lego, který smlouvu podle pokynů Berbra vypracoval.

„O kauze „dezinfekce“, která byla realizována v létě 2020 - tedy ještě za bývalého vedení - měla Fotbalová asociace ČR díky zprávě své Revizní a kontrolní komise podrobné informace. V návaznosti na tuto zprávu RKK FAČR následně probíhalo policejní prověřování celé záležitosti, kdy fotbalová asociace poskytovala NCOZ po celou dobu veškerou součinnost. V současné době tak došlo k obvinění několika fyzických a právnických osob, které se měly na této trestné činnosti podílet. FAČR prozatím nemá dosud k dispozici bližší informace, očekává však, že jí bude v této kauze přiznán statut poškozené osoby. “

Jiří Šidliák (První místopředseda FAČR)

Přerozdělení peněz

Podle únorového zjištění Radiožurnálu ale z dokumentů o převodu peněz pro Tymichovu firmu vyplývá, že si je přerozdělilo více osob.

Radiožurnál poukázal na to, že když se měla většina peněz ze zakázky na dezinfekci stadionů vrátit, sešly se finance opět na účtu Tymichovy firmy a odtud šly zpět na FAČR.

Částku 4,74 milionu dostala úklidová firma 4cleanPrague fitness trenéra Davida Hufa. Bývalý mistr Evropy i světa ve sportovním aerobiku vysvětlil peníze od Tymichovy firmy tím, že získal subdodávku a měl na zakázce spolupracovat.

Práce byla nakonec provedena jen na stadionech 41 týmů. Huf uvedl, že mu chyběl potřebný materiál i proškolení zaměstnanci. Jeho firma se měla zapojit až do další etapy prací.

Platba za reklamu

„Já jsem prostě získal nějakou subdodávku. Týkala se zboží, chystala se školení pro nové pracovníky. Poměrně drahé záležitosti. Takže my jsme se dohodli, že bude nějaká předplatba,“ uvedl pro Radiožurnál David Huf.

Davida Hufa Radiožurnál kontaktoval i nyní, na přímou otázku, jestli je v této kauze obviněný, odpověděl, že se k tomu nebude vyjadřovat. Stejně reagoval i Tymich, který zakázku dostal.

Kam se podělo deset milionů? Příbuzenský byznys kolem dezinfekce fotbalových stadionů

Číst článek

Čtyři miliony korun dostala řemeslnická firma Proparts group, kterou vlastní Pavel Simandl a do listopadu byl společníkem ve firmě i jeho bratranec Petr Zádamský. Oba byli v minulosti souzeni v kauze tzv. Zádamského gangu. Členové skupiny podle obžaloby vydírali podnikatele na Karlovarsku, vina jim ale nebyla prokázána.

Z peněz pro Proparts group bylo 1,3 milionu vybráno v hotovosti a 2,42 milionu korun putovalo na účet fotbalového klubu 1. FK Příbram. Oficiálně mělo jít o platbu za reklamu.

Mluvčí 1. FK Příbram Tomáš Větrovský na dotaz Radiožurnálu, jestli klub je mezi obviněnými, napsal tuto SMS: „Stanovisko klubu pro média je v tuto chvíli takové, že se nebudeme vyjadřovat. Vyjádřit se může pouze majitel klubu, který je nyní mimo ČR.“

Majitel klubu Jan Starka na naší SMS nereagoval a mobil nezvedl. Telefon nebral ani jeho otec, prezident 1. FK Příbram Jaroslav Starka.

zum, art, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme