Kauza Bereta: detektiv Gáborík si vyslechl další obvinění. V kanceláři si měl ofotit tajné materiály
V citlivé kauze úniků policejních informací Bereta padlo další obvinění. Převzal si ho detektiv a expolicista Igor Gáborík, ústřední postava případu. Kriminalisté ho nejnověji stíhají kvůli porušení tajemství listin, potvrdily Radiožurnálu a serveru iROZHLAS.cz tři důvěryhodné zdroje. Pro Gáboríka jde již o třetí rozšíření obvinění z května 2016.
"Mohu potvrdit, že v měsíci srpnu tohoto roku rozšířil policejní orgán trestní stíhání u jedné z obviněných osob o další trestný čin," sdělila Radiožurnálu vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová.
Ofotil si dokumenty
Gáboríkův obhájce Roman Lamka k novému stíhání svého klienta odmítl cokoliv říct. "Nebudu to vůbec komentovat," uvedl pouze na dotaz Radiožurnálu. Podle informací serveru iROZHLAS.cz však policisté stíhají detektiva kvůli tomu, že si údajně v kanceláři soukromé firmy ofotil dokumenty, k nimž neměl mít přístup. A ty pak předal za úplatu dále.
Příběh kauzy Bereta: žalobkyně Máchová za jeden z úniků inkasovala až 23 tisíc
Číst článek
Řečí paragrafů se měl Gáborík dopustit porušení tajemství listin a jiných dokumentů uchovávaných v soukromí, za což mu nově hrozí až dva roky vězení.
Scénář nejnovějšího skutku, kvůli němuž je expolicista stíhán, je podobný těm, za něž ho již policie stíhá. Kriminalisté v květnu 2016 obvinili Gáboríka, vysoce postaveného detektiva protikorupční policie Radka Holuba a celníka Pavla Šímu. V říjnu 2016 k nim přibyla ještě žalobkyně Dagmar Máchová. Detektivové je stíhají ze zneužití pravomoci úřední osoby, neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací a přijetí úplatku.
Fungovali třemi způsoby
Skupina podle kriminalistů fungovala třemi způsoby. Gáborík coby soukromý detektiv od policisty Holuba a žalobkyně Máchové údajně získával informace o vyšetřování konkrétních případů týkajících se jeho klientů. Dále od nich měl kupovat dokumenty a dále je zobchodovávat a v neposlední řadě měl u Holuba nechat vyrobit kompromitující materiály.
Za "pomoc" měl detektiv platit, Máchová podle policie za vynesení informací ze spisu inkasovala nejméně v jednom případě až 23 tisíc korun.
Porušení tajemství listin a jiných dokumentů uchovávaných v soukromí
(1) Kdo neoprávněně poruší tajemství listiny nebo jiné písemnosti, fotografie, filmu nebo jiného záznamu, počítačových dat anebo jiného dokumentu uchovávaného v soukromí jiného tím, že je zveřejní, zpřístupní třetí osobě nebo je jiným způsobem použije, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty. (2) Odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 v úmyslu získat pro sebe nebo pro jiného majetkový nebo jiný prospěch, způsobit jinému škodu nebo jinou vážnou újmu, anebo ohrozit jeho společenskou vážnost.
Varovali exšéfa Homolky
Podle kriminalistů například Holub vytahoval pro Gáboríka informace týkající se vyšetřování kauzy Nemocnice Na Homolce a detektiv je pak předával bývalému řediteli nemocnice Vladimíru Dbalému. Ten tak například podle policie věděl o svém zatčení či domovní prohlídce.
Stejně tak měl Gáborík od Holuba dostat tajné informace týkající se vyšetřování sporu pražského dopravního podniku a reklamní společnosti Rencar.
Máchová pro změnu podle obvinění pomohla Gáboríkovi vynést do Velké Británie informace uprchlému miliardáři Františku Savovi, o jehož vydání usiluje česká justice kvůli obvinění ze stamilionových daňových úniků.
Máchová údajně vynášela informace i ze spisu týkajícího se vyšetřování stavební společnosti Knauf. Holub zase na Gáboríkovu žádost údajně připravil falešné usnesení týkající se známého pražského advokáta Karla Muzikáře zastupujícího v miliardovém sporu o lokomotivy České dráhy proti plzeňské strojírenské firmě Škoda Transportation.
Napětí kvůli Beretě
Případ Bereta způsobil velké napětí uvnitř bezpečnostních složek. Podle kritiků takzvané policejní reorganizace z loňského roku může za pád Roberta Šlachty a jeho protimafiánského útvaru, který se po rozjetí kauzy Bereta sloučil s protikorupční policií do Národní centrály proti organizovanému zločinu. Styky s Gáboríkem i Máchovou u výslechu přiznal také ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Murín.
Vypověděl, že s Gáboríkem se zná ještě z dob, kdy oba pracovali u policie. Připustil ale, že se stýkali i po Gáboríkově odchodu od policie. Murín navíc vyšetřovatele přímo u výslechu obvinil, že ho chtějí do kauzy zatáhnout, a poukázal na úniky informací z vyšetřování.
"Po návratu do své kanceláře o této situaci sepíšu úřední záznam, který poskytnu příslušným zpracovatelům GIBS jako policejnímu orgánu, aby provedl šetření úniku informací z vámi vedeného trestního spisu," pohrozil Murín u výslechu. (VÍCE ZDE)