Karel Hašler má v Praze konečně pomník
Setkat se - alespoň symbolicky - se slavným písničkářem Karlem Hašlerem můžete od dnešního dne v horní části Starých zámeckých schodů v Praze. Pomník byl odhalen u příležitostí 130 let, které uplynuly od skladatelova narození.
"Myslím si, že to místečko se podařilo. Protože on sem patří," myslí si o umístění sochy Karla Hašlera první dáma české republiky Livia Klausová.
Dostat dva metry vysoké a více než 6 tun vážící dílo sochaře Stanislava Hanzíka na zámecké schody nebylo jednoduché ani technicky, ani úředně. "Postavit v Praze pomník, znamená obejít 42 institucí a pokorně požádat o razítko," říká autor architektonického řešení Pavel Kupka.
Eva Rajlichová ve Víkendovém odpoledním Radiožurnálu přiblížila odhalení Hašlerova pomníku
U příležitosti slavnostního odhalení pomníku nechyběly nejznámější Hašlerovy písničky, které si s chutí zazpívali skoro všichni přítomní.
Praha se tak může pyšnit od dnešního dne Hašlerovou sochou, slavný skladatel má ale i svou hvězdu, od roku 1998 jeho jméno nese planetka číslo 37 939.
Herec, skladatel, vlastenec
Karel Hašler se narodil 31. října 1879. Vyučil se sice rukavičkářem, ale začal se živit jako člen kočovné divadelní společnosti. V roce 1903 byl angažován v Národním divadle. Svůj život spojil s kabaretem Lucerna a po roce 1929 i se zvukovým filmem.
Nenáviděl rakousko-uherskou monarchii, německý fašismus i ruský bolševismus. Byl autorem 320 písní, z nichž mnohé ještě za jeho života zlidověly. Jeho vlastenecké texty se nelíbily představitelům Protektorátu Čechy a Morava.
Svými protiněmeckými články a písničkovými provokacemi na sebe upozornil gestapo. V září 1941 byl při natáčení filmu Městečko na dlani zatčen a deportován do Mauthausenu, kde v prosinci zemřel.