Sněmovna uctila minutou ticha památku zesnulého Gotta, na minutě potlesku se poslanci neshodli
Minutou ticha v úterý uctili poslanci památku zesnulého zpěváka Karla Gotta. Stalo se tak hned v úvodu schůze. Předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO) původně navrhoval minutu potlesku, protože jak uváděl, potlesk doprovázel populárního zpěváka celý život. Členové vedení sněmovny se ale na Vondráčkově návrhu neshodli. Po tradičním vyjádření piety navzdory tomu potlesk zazněl, byť kratší než minutový. Gottovu památku uctili i na Slovensku.
Veřejnost se mohla s Gottem rozloučit v pátek v pražském paláci Žofín. Na Slovanský ostrov dorazilo skoro 50 000 lidí.
Superman, od kterého Češi čekali hrdinské a etické chování, říká o Gottovi literární historik Bílek
Číst článek
O den později se konala ve svatovítské katedrále na Pražském hradě za Gotta zádušní mše. Byla jen pro zvané z řad rodiny, přátel, duchovních nebo politiků. Lidé ale mohli dění uvnitř chrámu sledovat vedle televize také na velkoplošných obrazovkách umístěných na nádvoří u katedrály a na Hradčanském náměstí.
Gott zemřel 1. října ve věku 80 let. Trpěl akutní leukemií.
Minuta ticha na Slovensku
Minutou ticha ve stoje uctili Gottovu památku v úterý i slovenští poslanci. Zákonodárci tak učinili v úvodu nynější schůze Národní rady.
V katedrále svatého Víta proběhla mše za Karla Gotta. Na poslední cestu ho vyprovodili blízcí i politici
Číst článek
K uctění Karla Gotta vybídl poslance šéf sněmovny Andrej Danko. Někteří poslanci či přítomní členové vlády vyhověli další Dankově výzvě a během minuty ticha tleskali.
Danko se v sobotu spolu se slovenským premiérem Peterem Pellegrinim zúčastnil zádušní mše za zesnulého zpěváka ve svatovítské katedrále na Pražském hradě. V neděli se pak z iniciativy předsedy slovenského parlamentu uskutečnila na Bratislavském hradě mše za Gotta. Na bohoslužbu do hradní kaple přišla kromě politiků, včetně šéfa české Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka, i veřejnost.
Už předtím několik slovenských politiků i lidé vyjádřili soustrast nad úmrtím Karla Gotta i zápisem do kondolenční knihy na českém velvyslanectví v Bratislavě.
Gott během své dlouhé pěvecké kariéry často vystupoval i na Slovensku. V roce 1966 vyhrál ve slovenské metropoli první ročník československého festivalu populárních písní Bratislavská lyra s písní Mám rozprávkový dom, kterou zpíval slovensky.
.