Ústavní soud: Pelikán pochybil, když vydal do USA údajného hackera Nikulina

Bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) porušil při vydávání do USA práva údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Nepočkal na definitivní vyřešení jeho žádosti o azyl, včetně soudního přezkoumávání. Rusově stížnosti v úterý vyhověl Ústavní soud (ÚS) a Pelikánovo rozhodnutí zrušil, a to i přesto, že Nikulin nakonec azyl nezískal. Údajný hacker je od loňska v zámoří.

Aktualizováno Brno (Aktualizováno: 15:09 9. 4. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exministr spravedlnosti Robert Pelikán

Exministr spravedlnosti Robert Pelikán | Foto: Petr Horník/Právo | Zdroj: Profimedia

Úterní nález Nikulinovi otevírá cestu k možnému odškodnění za nezákonné rozhodnutí exministra, uvedl jeho advokát Martin Sadílek. Exministr Pelikán nález nechce komentovat, zatím se nevyjádří ani ministerstvo spravedlnosti, čeká na plné odůvodnění. „Pan ministr jako účastník řízení před Ústavním soudem bude samozřejmě nález plně respektovat,“ napsal Radiožurnálu v SMS mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka. Šéf resortu Jan Kněžínek už dříve uvedl, že v Nikulinově vydání problém nevidí. 

2:12

Vydání Nikulina do USA nebylo proti právu, potvrdil Kněžínek. Zeman Pelikánovo rozhodnutí kritizoval

Číst článek

ÚS se rozhodl zasáhnout, přestože nález těžko může zvrátit již provedené vydání Nikulina do USA. Nález přijal s ohledem na možné budoucí opakování podobného postupu.

„Kdyby ÚS takovýto postup, respektive rozhodnutí ministra jako protiústavní nezrušil, mohl by přispět k tomu, že k takovému ústavně nesouladnému předčasnému postupu ministra dojde i v budoucnu, čemuž je u takto vysoce závažného a obtížně napravitelného typu zásahu nutno jednoznačně předejít,“ uvedl soud.

Rusa zadržela česká policie v říjnu 2016 v Praze na základě amerického zatykače, který ho spojuje s devíti skutky z let 2012 až 2013. Podle amerických vyšetřovatelů se dopustil útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a na webové úložiště Dropbox.

Pelikánovo rozhodnutí z 29. března 2018 bezprostředně předcházelo Nikulinovu vydání a bylo jeho nezbytným předpokladem. Podle stížnosti zvolil exministr spravedlnosti nezákonný postup. V době vydání Pelikánova rozhodnutí totiž česká justice ještě ve fázi kasační stížnosti řešila Nikulinův případný nárok na humanitární azyl.

Nikulinovo vydání

Podle pozdějšího rozhodnutí Nejvyššího správního soudu se Rus v azylovém řízení nemohl domáhat ochrany před vydáním do třetí země, v tomto případě do USA. Bylo by to prý v rozporu s podstatou institutu mezinárodní ochrany. Podle ústavní stížnosti však běžící azylové řízení přesto tvořilo překážku pro ministrovo rozhodnutí o vydání.

Prakticky současně s USA o Nikulina neúspěšně žádalo i Rusko kvůli internetové krádeži 3450 dolarů (79 000 korun) spáchané v roce 2009. Kolize obou žádostí vyvolávala politické pnutí na mezinárodní i domácí scéně.

Odtajněná hra o Nikulina: peníze z Ruska měly zajistit lobbing u Pelikána

Číst článek

Nikulinovo vydání do USA ocenilo americké velvyslanectví v Praze, naopak ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Pelikánův krok podkopává základy česko-ruské spolupráce. Česko se podle Rusů při rozhodování „neřídilo právními normami, nýbrž snahou znovu demonstrovat spojeneckou loajalitu, povýšenou v poslední době na úroveň absolutní priority“. Nikulinovo vydání vyvolalo kritickou reakci také u prezidenta Miloše Zemana, který Pelikána loni v únoru žádal o Nikulinovo vydání do Ruska.

„Nyní mohu jen konstatovat, že byl potvrzen zásadový postoj pana prezidenta v této citlivé kauze," sdělil serveru iROZHLAS.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Momentálně je Nikulin ve Spojených státech. Tamní orgány ho nechaly podrobit psychiatrické expertize kvůli ověření příčetnosti. Pokud bude shledán vinným, hrozí Nikulinovi až 30 let vězení. Nález ÚS uvádí jako poslední známé místo Nikulinova pobytu jednu z kalifornských věznic.

Mynářova schůzka

V souvislosti s Nikulinovým případem se loni v březnu objevily také informace o schůzce hradního kancléře Vratislava Mynáře s Nikulinovým advokátem Martinem Sadílkem. Jak zjistil Radiožurnál, mělo k jejich setkání dojít v půlce ledna 2018. Schůzku tehdy na přímý dotaz přiznal sám kancléř.

2:12

Vydání Nikulina do USA nebylo proti právu, potvrdil Kněžínek. Zeman Pelikánovo rozhodnutí kritizoval

Číst článek

„Sešli jsme se z osobních důvodů s panem advokátem. O panu Nikulinovi jsme asi mluvili. Zeptal jsem se jak se má a jak se ta kauza vyvíjí,” řekl Vratislav Mynář. Už dříve přitom vyšlo najevo, že prezident na Roberta Pelikána tlačil, aby údajného hackera do Ruska vydal.

Se dvěma odstavci si vystačil ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán z ANO v rozhodnutí, jímž souhlasil vyhovět žádosti Spojených států a vydal k trestnímu stíhání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Server iROZHLAS.cz strohý, ale klíčový dokument v nanejvýš citlivém mezinárodním případu získal. Je datován ke čtvrtku 29. března. Už v noci na pátek Nikulin odletěl za oceán.

Dobře podložená žádost

Ústavní soud se loni zabýval i žádostí amerických soudů. Nezjistil přitom nic, co by jejich nezávislost zpochybňovalo. Žádost o vydání podle něj byla dobře podložená a ani hrozba vysokého trestu nebyla podle soudců sama o sobě důvodem pro nesplnění mezinárodních závazků, tedy pro nevydání Nikulina.

„Co se týče základních náležitostí extradičních materiálů ze Spojených států amerických, tak tyto jednoznačně uvádí celou řadu důkazů nasvědčujících důvodnosti stěžovatelova trestního stíhání. To bylo již potvrzeno i americkým soudem, který na stěžovatele vydal mezinárodní zatykač," stojí v usnesení ÚS.

Server iROZHLAS.cz před časem zveřejnil také Pelikánovo rozhodnutí o Nikulinovo vydání do USA. Sám Pelikán tehdy dokument okomentoval následovně: „Jde skutečně o rozhodnutí sui generis (svého druhu), které se v zásadě neodůvodňují, ty se jenom vydávají,“ popsal. Na jednom listu je skutečně uvedeno pouze, že se ministr přiklonil k americké žádosti. Dokument si můžete přečíst v celém znění:

ako, efa, dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme