S Babišem nic řešit nebudu, říká Hamáček o zveřejněných statutech svěřenských fondů
Odtajněné statuty sveřenských fondů Andreje Babiše (ANO) se podle všeho nepromítnou do vztahů v koaliční vládě. Zakládací dokumenty přitom podle odborníků potvrzují střet zájmů předsedy vlády. Reakce šéfa koaliční ČSSD Jana Hamáčka? Záležitost řešit nebude. „Z mého pohledu tam není nic nového,“ řekl.
Redakce chtěla Hamáčka požádat o vyjádření již minulý týden, bezprostředně po zveřejnění plného znění statutů premiérových svěřenských fondů.
Na SMS ani několik zmeškaných hovorů ale ministr vnitra nezareagoval. Proto se ho server iROZHLAS.cz pokusil oslovit na středeční tiskové konferenci.
Anatomie Babišových svěřenských fondů: premiér je jediný obmyšlený, může být správcem Agrofertu
Číst článek
„Viděl jsem ten článek, ale detailně jsem ho nečetl. Z mého pohledu tam nic nového není. Svěřenské fondy jsou forma řešení, kterou pan premiér zvolil v dané době a z mého pohledu je to forma, která vyhovuje příslušnému zákonu,“ řekl.
Dál předseda sociálních demokratů záležitost řešit nechce. „Myslím si, že tam nic nového není,“ odpověděl na dotaz, zda statuty nezměnily jeho pohled na Babišův údajný střet zájmů.
‚Jde o jasný důkaz‘
Statuty ale podle odborníků premiérův vliv na Agrofert, a tedy i střet zájmů, potvrzují. Myslí si to například právník a hlavní tvůrce nového občanského zákoníku Karel Eliáš.
„Klíčová otázka je, jestli je premiér zároveň ovládající osobou svěřenských fondů a potažmo tedy společností, které mají fondy v majetku. Ze statutu nepochybně vyplývá, že jako zakladatel a ten, kdo má v rukou případné jmenování a odvolání protektorů, má pod kontrolou celou tu strukturu,“ řekl Eliáš pro iROZHLAS.cz poté, co si dokumenty prostudoval.
Babiš se tak podle Eliáše od Agrofertu odstřihl pouze formálně, v praxi si ale – jak dokládá i statut fondů – vliv na holding udržel.
Dokumenty jsou „jasným důkazem“ o střetu zájmů i podle šéfa Transparency International Davida Ondráčky.
„Ukazuje to Babišův střet zájmů v celé své nahotě. Je zakladatel a obmyšlený fondu a v minutě, kdy odejde z vlády, získává akcie Agrofertu zpět. Jeho právníci mu vytvořili účelovou skořápku, ale Agrofert Babiš z ruky skutečně nedal,“ uvedl k odtajněným statutům ředitel mezinárodní nevládní neziskové organizace.
A ohlas měly odtajněné statuty i na politické scéně. „Teď je již zřejmé, proč Babiš celou dobu odmítal tyto dokumenty zveřejnit. Andrej Babiš je osobou, která ovládá koncern Agrofert, je v zásadním střetu zájmů a doplácí na to všichni daňoví poplatníci,“ prohlásil například Ivan Bartoš, předseda Pirátů.
Babiš na dotazy nereagoval
Redakce žádala o reakci i premiéra Andreje Babiše. Ten však na otázky – zaslané prostřednictvím textové zprávy – proč statut fondů dosud nezveřejnil a zda to stále považuje za vhodné řešení, neodpověděl. Reakce nepřišla ani od vládní mluvčí Jany Adamcové. Premiér jakýkoli střet zájmů dlouhodobě odmítá a celou záležitost označuje za politickou kampaň.
Babišův údajný střet zájmů by mohl vyřešit slepý fond, míní experti. České zákony s ním ale nepočítají
Číst článek
Statuty svěřenských fondů jako klíčové dokumenty zkoumala Evropská komise i šéfžalobce Pavel Zeman. Jsou součástí neveřejné evidence a k jejich odtajnění by Babiš musel dát souhlas. To však podle všeho neudělal, přestože ho k tomu už dříve vyzývala část opozice.
Do fondu nazvaného AB private trust I uložil Babiš v únoru 2017 bezmála 90 procent akcií holdingu Agrofert a všechny akcie skupiny SynBiol. Jako správce Babiš tehdy jmenoval svého dlouholetého manažera Zbyňka Průšu, který je zároveň ředitelem Agrofertu.
Zbylých 10 procent holdingu pak zaparkoval do fondu s označením AB private trust II, který spravuje hlavní advokát Agrofertu Alexej Bílek. Bílek s Průšou jsou rovněž členy rady protektorů, doplňuje je ještě Babišův dvorní právník Václav Knotek a premiérova manželka Monika Babišová. Ta zastává roli takzvaného rodinného protektora, kterého vybírá přímo Babiš.