Češi čtením jmen uctili památku obětí holokaustu. Ze seznamu padlých předčítali i Hřib a Petříček

Akce Veřejné čtení jmen ve čtvrtek na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad uctila památku Židů a Romů, kteří byli zavražděni nacisty během druhé světové války. Zúčastnili se jí lidé z široké veřejnosti čtením jmen obětí holokaustu. Ze seznamu četl také pražský primátor Zdeněk Hřib, izraelský velvyslanec v ČR Daniel Meron a ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstí Jiřího z Poděbrad, kašna

V Praze se akce konala na náměstí Jiřího z Poděbrad. | Foto: Filip Jandourek

Vzpomínková akce se konala po celé zemi, například v Brně, Prostějově, Havlíčkově Brodě a Plzni. Čtení při 14. ročníku vzpomínkového dne Jom ha-Šoa organizoval Institut Terezínské iniciativy.

3:01

,Pohled na uslzené tváře zůstává.‘ U odhalení plakety Doreen Warrinerové byly i děti, které zachránila

Číst článek

„Dáváme najevo úctu lidem, kteří byli bezdůvodně a bezprávně zavražděni. Chceme, aby se připojili všichni hlavně z většinové společnosti, protože holokaust je součástí také našich dějin,“ řekla ředitelka institutu Tereza Štěpková. Zájemci dostali seznam několika jmen obětí a měli možnost je přečíst do mikrofonu. Četla také pamětnice holokaustu a autorka knihy Odložený život Dita Krausová.

Oběti přišel uctít i rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima, rakouský velvyslanec Alexander Grubmayr, německý velvyslanec Christoph Israng a francouzský velvyslanec Roland Galharague.

Dva tisíce jmen

Nově se připojila města Karlovy Vary, Mikulov, Nýrsko, Prostějov a Teplice. V Liberci se do čtení zapojili studenti Technické univerzity před Krajskou vědeckou knihovnou, kteří dále předvedli komponovaný program Vlaky naděje v Památníku obětem šoa. V Havlíčkově Brodě byla součástí vzpomínky výstava fotografií židovských památek z Havlíčkobrodska.

V Praze bylo přečteno kolem 200 jmen, v celém Česku kolem 2000. „Každý rok jsou jména vybírána náhodně. V jiných městech než v Praze se primárně vybírají místní jména,“ vysvětlila koordinátorka Eliška Waageová.

V Praze se Veřejné čtení jmen koná od roku 2006, další česká města se začala připojovat v roce 2014. Ve stejném roce se začala číst i jména romských obětí. Mezi pořadatele v městech patří židovské obce, městské úřady, muzea, knihovny, pedagogové či dobrovolníci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme