Češi čtením jmen uctili památku obětí holokaustu. Ze seznamu padlých předčítali i Hřib a Petříček
Akce Veřejné čtení jmen ve čtvrtek na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad uctila památku Židů a Romů, kteří byli zavražděni nacisty během druhé světové války. Zúčastnili se jí lidé z široké veřejnosti čtením jmen obětí holokaustu. Ze seznamu četl také pražský primátor Zdeněk Hřib, izraelský velvyslanec v ČR Daniel Meron a ministr zahraničí Tomáš Petříček.
Vzpomínková akce se konala po celé zemi, například v Brně, Prostějově, Havlíčkově Brodě a Plzni. Čtení při 14. ročníku vzpomínkového dne Jom ha-Šoa organizoval Institut Terezínské iniciativy.
,Pohled na uslzené tváře zůstává.‘ U odhalení plakety Doreen Warrinerové byly i děti, které zachránila
Číst článek
„Dáváme najevo úctu lidem, kteří byli bezdůvodně a bezprávně zavražděni. Chceme, aby se připojili všichni hlavně z většinové společnosti, protože holokaust je součástí také našich dějin,“ řekla ředitelka institutu Tereza Štěpková. Zájemci dostali seznam několika jmen obětí a měli možnost je přečíst do mikrofonu. Četla také pamětnice holokaustu a autorka knihy Odložený život Dita Krausová.
Oběti přišel uctít i rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima, rakouský velvyslanec Alexander Grubmayr, německý velvyslanec Christoph Israng a francouzský velvyslanec Roland Galharague.
Dva tisíce jmen
Nově se připojila města Karlovy Vary, Mikulov, Nýrsko, Prostějov a Teplice. V Liberci se do čtení zapojili studenti Technické univerzity před Krajskou vědeckou knihovnou, kteří dále předvedli komponovaný program Vlaky naděje v Památníku obětem šoa. V Havlíčkově Brodě byla součástí vzpomínky výstava fotografií židovských památek z Havlíčkobrodska.
V Praze bylo přečteno kolem 200 jmen, v celém Česku kolem 2000. „Každý rok jsou jména vybírána náhodně. V jiných městech než v Praze se primárně vybírají místní jména,“ vysvětlila koordinátorka Eliška Waageová.
V Praze se Veřejné čtení jmen koná od roku 2006, další česká města se začala připojovat v roce 2014. Ve stejném roce se začala číst i jména romských obětí. Mezi pořadatele v městech patří židovské obce, městské úřady, muzea, knihovny, pedagogové či dobrovolníci.