ANO vyvolá jednání o vyslovení nedůvěry vládě. Hlasovat by se mohlo během prezidentských voleb
Poslanci opozičního hnutí ANO vyvolají sněmovní jednání o vyslovení nedůvěry koaliční vládě Petra Fialy (ODS). Shodl se na tom v úterý klub hnutí, oznámila na tiskové konferenci předsedkyně Alena Schillerová. Žádost o svolání schůze chce frakce ANO podat do konce tohoto týdne. Hlasování by se tedy mohlo konat mezi prvním a druhým kolem prezidentské volby. Vzhledem ke sněmovní většině je pravděpodobné, že pokus o svržení kabinetu nebude úspěšný.
Schillerová zdůvodnila postup hnutí tím, že koalice v úterý zamezila sněmovní debatě o opozičních tématech, které podle ANO trápí obyvatele. Jmenovala například dostupnost léků, financování sociálních služeb, situaci na úřadech práce a úvahy o změnách v dani z přidané hodnoty.
„Předpokládáme, že ministři budou reagovat,“ uvedl místopředseda Sněmovny za ANO Karel Havlíček.
Poslanci a senátoři z klubů ANO pomohli k nominaci do prezidentských voleb třem Babišovým soupeřům
Číst článek
„Počítám, že během dvou dnů budeme mít podpisy sebrané,“ uvedla Schillerová, podle níž se přítomní členové klubu shodli na vyvolání hlasování o vyslovení nedůvěry vládě jednomyslně.
Předsedkyně klubu také zdůraznila, že klub postup neprobíral s předsedou ANO a prezidentským kandidátem Andrejem Babišem, jenž byl z úterního jednání Sněmovny omluven a neúčastnil se ani schůze klubu.
Uvedla, že schůzi k vyslovení nedůvěry vládě by s prezidentskou volbou nespojovala. „Žádná takováto taktika v tom taky není,“ řekla.
Hlasování jako kampaň?
Podle Fialy má právo svolat hlasování o nedůvěře kdykoliv. Aktuální návrh dává do souvislosti s blížící se volbou hlavy státu.
„Vzhledem k tomu, jaké je rozložení sil v Poslanecké sněmovně, se lze jen těžko ubránit dojmu, že se opoziční hnutí snaží o jakousi prezidentskou kampaň na úkor Parlamentu,“ sdělil předseda vlády.
Naopak podle předsedy poslanců vládní KDU-ČSL Marka Výborného jsou důvody ANO pro svolání schůze zástupné. „Jde o jasnou součást předvolební kampaně Andreje Babiše. Je smutné, že k tomu zneužívá Sněmovnu. Právo na to má, stejně jako má koalice pevnou (většinu) 108 (z 200 hlasů),“ napsal na twitteru.
Nenechme se zmást výmluvami na komunikaci. Jde o jasnou součást předvolební kampaně Andreje Babiše. Je smutné, že k tomu zneužívá sněmovnu. 👎 Právo na to má, stejně jako má koalice pevnou 108! novinky.cz/clanek/domaci-…
19:21 – 10. 01. 2023
Podnět k vyslovení nedůvěry vládě musí podepsat nejméně 50 poslanců. Klub ANO čítá 72 členů. Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) musí schůzi svolat podle jednacího řádu neprodleně po obdržení žádosti.
K tomu, aby kabinet padl, musí se pro nedůvěru vyslovit nadpoloviční většina všech poslanců, tedy nejméně 101. Opoziční ANO a SPD mají v plné sestavě 92 hlasů. Koaliční tábor ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů má 108 hlasů.
Jednání s SPD
Hnutí SPD oznámilo úmysl vyvolat ve Sněmovně hlasování o nedůvěře vládě v polovině prosince. Jeho klub ale čítá 20 členů, lídr SPD Tomio Okamura chtěl jednat s ANO o případné podpoře podnětu tento měsíc.
Společně s ANO jsme bojovali proti zlořádům na magistrátu. Není to opoziční smlouva, tvrdí Svoboda
Číst článek
Prvnímu opozičnímu pokusu o svržení odolal Fialův kabinet loni v září. Hlasování o nedůvěře vyvolalo ANO s podporou SPD kvůli aféře kolem už bývalého ředitele civilní rozvědky Petra Mlejnka a vládnímu postupu v řešení zejména energetické krize.
Debata tehdy trvala nepřetržitě 22 hodin a celá schůze ještě skoro o hodinu déle. Pro vyslovení nedůvěry hlasovalo 84 přítomných poslanců opozice. Proti nedůvěře se vyslovilo 100 přítomných zákonodárců pětice koaličních stran. Ostatních 16 poslanců bylo omluveno, po osmi z vládního i opozičního tábora.
Ze 17 pokusů o vyslovení nedůvěry vládě uspěl v historii samostatné České republiky jeden. V roce 2009 Sněmovna sesadila vládu Mirka Topolánka (ODS).