Heger se s lékaři nedohodl. Dává jim týden na rozmyšlenou
Jednání ministra zdravotnictví Leoše Hegera se zástupci lékařských odborů a komory skončilo krachem. Na řešení krize se nedohodli. Heger po jednání řekl, že vláda podala lékařům pomocnou ruku a snažila se najít kompromis, nyní považuje jednání za uzavřené. Potvrdil také, že by na platy lékařům chtěl dát tři čtvrtiny ze dvou miliard korun, které přidá pro letošek do zdravotnictví. Zbytek my měl jít na mzdy ostatních pracovníků ve zdravotnictví.
Lékařští odboráři ale žádají celé dvě miliardy na platy doktorů a udržení původních míst. Podle šéfa odborů Martina Engela ministerstvo nebere vyjednávání vážně:
„Tady se nejedná o skutečné nalezení dohody, ale smyslem je postavit proti sobě lékaře ve výpovědi, takzvané ‚neslušné‘ proti těm ‚slušným‘, kteří tam zůstávají. Když toto nezabralo, v poslední fázi se snaží postavit proti nám veřejnost a zdravotní sestry.“
Ministr zdravotnictví ale trvá na tom, že lékařům už nemůže nabídnout víc: „Domníváme se, že to je velmi vstřícně podaná ruka lékařům. Tato nabídka je tak velkorysá, že by ti lékaři měli své hrozby stáhnout a vrátit se do práce.“
Ministr zdravotnictví také řekl, že platy služebně nejmladších lékařů by se měli od března zvýšit o pět tisíc korun a platy nejstarších o osm tisíc korun měsíčně. Příští rok by potom průměrný plat lékaře měl dosáhnout 60 tisíc korun. Současně by měly být omezeny přesčasy.
Leoš Heger nicméně uvedl, že nemůže garantovat, že budou přijati zpět všichni lékaři, ale většina se na svá místa vrátí. Je si vědom toho, že nevyšel vstříc odborům úplně, ale současně vyzval lékaře, aby svoji akci ‚Děkujeme odcházíme‘ dále neprotahovali a vzali své výpovědi zpět.
Návrh navýšení platů dá nyní ministerstvo na svůj web a týden vyčká, jestli lékaři začnou výpovědi stahovat. Pokud ne, začne chystat krizové zajištění péče.
„My nemůžeme vyjednávat donekonečna. Jestli se ukáže, že v dalším týdnu zůstávají kapacity na hranici, na jaké jsou dnes po všech těch výpovědích, tak pak se budou muset začít dít velká reorganizační opatření v síti našich zdravotnických zařízeních,“ uvedl Heger.
Podle Engela lékaři vědí, jak se mají zachovat a proto zůstanou ve výpovědích. A pokud se nic nezmění, k 1. březnu z českých nemocnic odejdou.
Odboráři nyní chtějí o situaci jednat s předsedy koaličních stran.
Veřejnost ztrácí trpělivost
Po měsících nejistoty začíná ztrácet trpělivost i veřejnost. Protestující lékaře podporuje míň lidí než dřív, jak vyplývá z průzkumu agentury Focus, který dnes uveřejnila Mladá fronta Dnes.
Osmatřicet procent dotázaných označuje nátlakové akce doktorů dokonce za nezodpovědné jednání, které staví pacienta do role rukojmí. A čtvrtina respondentů si myslí, že hrozba odchodu z nemocnic je neetická.
O průzkumu veřejného mínění o kampani 39Děkujeme, odcházíme‘ mluvil na Radiožurnálu vedoucí analytického oddělení agentury Focus Martin Zaplatílek
„Současná situace je poněkud vyostřenější, než byla před měsícem. Je jasně znát, kam až je ta která ze stran ochotna zajít, respektive které požadavky jsou pro ní akceptovatelné. Také se začínají ukazovat i konkrétní dopady lékařského protestu. Některá zdravotnická zařízení možná budou muset omezit svůj provoz,“ vysvětluje vedoucí analytického oddělení agentury Focus Martin Zaplatílek, který se na průzkumu podílel.