Nasazení vojáků do akce celní správy prověřuje inspekce. Týkala se výroby nelegálních cigaret

Okolnosti údajného nasazení armádních speciálních sil do sledovací akce celní správy prověřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů a zřejmě i vojenští policisté. Vyplynulo to z informací, které zazněly na čtvrtečním jednání sněmovního bezpečnostního výboru. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) i ředitel celníků Milan Poulíček zdůraznili, že vojáci ze speciálních sil neprováděli úkony v trestním řízením.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel celníků Milan Poulíček

Ředitel celníků Milan Poulíček | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

„Řízení je pod dohledem státního zástupce a ten nedopustí porušení zákona,“ uvedla Schillerová. Celní správa podle Poulíčka oslovila vojenské speciální síly kvůli tomu, aby zjistily možnosti, jakým způsobem by celníci mohli podezřelé sledovat.

4:14

Návrh pravidel pro přivýdělky hasičů či policistů. Bez povolení budou smět jen učit, bádat nebo třeba malovat

Číst článek

V kauze se podle něho jednalo o nelegální výrobnu cigaret, přičemž bylo zadrženo 11 podezřelých, z nichž pět je stále ve vazbě. Skupina podle podezření způsobila škodu kolem 20 milionů korun.

Ekonomický deník v prosinci napsal, že celní správa v červnu na Moravě sledovala několik lidí podezřelých z organizování a řízení trestné činnosti. O spolupráci při sledování požádali podřízení náměstka celní správy Roberta Šlachty 601. skupinu speciálních sil z Prostějova.

Trestní řád neumožňuje, aby se do sledování z ministerstva obrany zapojil někdo jiný než Vojenská policie nebo Vojenské zpravodajství. Akce byla nakonec odsouhlasena jako součinností cvičení.

Celníci loni vybrali více než 170 miliard korun. Meziročně o šest miliard více

Číst článek

Mezi opozičními poslanci budí záležitost pochyby, poukazují na podezření z překročení zákona. Například Jana Černochová (ODS) poukazovala na právní posudky, podle nichž celníci nemohou jen tak oslovovat armádu. Varovala před možným zmařením trestního řízení kvůli případně nezákonnému postupu. Černochová chtěla například vědět, zda o zapojení armády byla informována státní zástupkyně, nebo zda se jednalo o Šlachtovu „partyzánskou akci“.

Poulíček připustil, že první žádost celníků vůči armádě ohledně sledování podezřelých byla vystavena omylem. Armáda ji podle něho nepřijala. Následně vojáci podle Poulíčka celníkům sdělili, kam nasadit sledovací techniku.

„Pokud by úkony v trestním řízení udělala armáda, k porušení zákona by došlo. Ve spise ale nejsou žádné informace získané armádou nebo její technikou,“ dodal Poulíček.

Bezpečnostní výbor stejně jako už dříve branný výbor debatu o záležitosti přerušil. Kdy se k ní vrátí, zatím není jasné.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme