Návrh pravidel pro přivýdělky hasičů či policistů. Bez povolení budou smět jen učit, bádat nebo třeba malovat

Ministerstvo vnitra sepsalo jednotná pravidla pro přivýdělky hasičů, policistů nebo celníků. Podle návrhu můžou automaticky bez nahlášení učit ve školách, psát knihy, vědecky bádat nebo třeba malovat obrazy. Ostatní vedlejší činnosti budou mít povolené jen na základě výslovného souhlasu nadřízených, kteří posoudí třeba případný střet zájmů nebo ohrožení dobré pověsti sboru, zjistil Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do okolí neuniklo větší množství škodlivých látek, řekli představitelé hasičů, záchranné služby a radnice

Ministerstvo vnitra sepsalo jednotná pravidla pro přivýdělky hasičů, policistů nebo celníků | Foto: Jan Kostík | Zdroj: HZS hlavního města Prahy

Vnitro muselo novelu připravit na základě rozhodnutí Ústavního soudu. Nyní má totiž všech sedm bezpečnostních sborů rozdílná pravidla pro brigády popsaná jen ve svých interních pokynech a to ústavní soudci kritizovali.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministerstvo vnitra sepsalo jednotná pravidla pro přivýdělky hasičů, policistů nebo celníků. Více si poslechněte v reportáži Veroniky Hlaváčové

Profesionální hasič Jiří z Telče je zároveň i muzikantem. Složil mimo jiné vánoční píseň. O souhlas s přivýdělkem žádat od července nebude, protože dělá takzvanou uměleckou činnost a tu novela ministerstva vnitra automaticky povoluje.

„Souhlas služebního funkcionáře se nevyžaduje pro činnost vědeckou, pedagogickou, publicistickou, literární nebo uměleckou. Dále činnost vykonávanou v odborové organizaci, které je příslušník členem,“ cituje Radiožurnál z návrhu zákona.

‚Zákonné, ale zjevně nespravedlivé.‘ Soud zrušil propuštění hasičky, která si přivydělávala jako účetní

Číst článek

Na základě novely se ruší interní pravidla jednotlivých bezpečnostních sborů. Nově mají platit společná pro hasiče, celníky, policisty nebo pro pracovníky vězeňské služby. Jiné, než popsané činnosti, budou moct jednotliví členové sborů vykonávat jen se souhlasem služebního funkcionáře, který posoudí, jestli není práce ve střetu zájmů nebo neohrožuje zájem služby.

„Příslušník může vykonávat jinou výdělečnou činnost než službu podle tohoto zákona pouze se souhlasem služebního funkcionáře. Řízení o udělení souhlasu s výkonem jiné výdělečné činnosti se zahajuje na žádost příslušníka. Služební funkcionář udělí rozhodnutím souhlas s výkonem jiné výdělečné činností za podmínky, že tato činnost nemůže vést ke střetu zájmů osobních se zájmy služby, k ohrožení dobré pověsti bezpečnostního sboru nebo k ohrožení důležitého zájmu služby,“ stojí v návrhu zákona.

Více papírování

Například policisté už nebudou smět dál automaticky bez povolení prodávat přebytky z vlastního pěstování ovoce a zeleniny nebo z chovu hospodářských zvířat.

3:13

Hasiči i celníci si často přivydělávají jako dřevorubci či řidiči. Jejich ‚vedlejšáky‘ má nově upravit zákon

Číst článek

Policejní prezidium podle Jozefa Bocána s návrhem zákona souhlasí. „Zástupci Policie České republiky byli součástí meziresortní pracovní skupiny, která příslušnou právní úpravu připravovala a připomínkovala spolu s gestorem, kterým je ministerstvo vnitra. Se zněním návrhu jsme tedy v souladu,“ řekl Radiožurnálu Bocán.

Hasiči budou muset mít nově odsouhlasenou třeba práci v rámci požárních hlídek, které dohlížejí na komerční akce. Náměstek generálního ředitele Hasičského záchranného sboru František Vavera čeká nárůst papírování.

„Logicky aplikace bude jiná, než doposavad, protože se bude jednat o schvalování formou nějakých rozhodnutí v rámci služebního funkcionáře. Ta náročnost tam bude větší. Bude na uvážení toho služebního funkcionáře, což vidíme jako pozitivní. Na druhou stranu vždy to bude individuální věc, která se bude muset posuzovat, jestli ta výdělečná činnost toho příslušníka v daném případě bude mít střet zájmů nebo bude negativem pro sbor. Pro sbor je základní věc, aby příslušník nastoupil do služby odpočatý, řádně připravený,“ popsal Vavera.

Připomínky celníků

Na začátku ledna skončilo připomínkové řízení k novele. Generální ředitelství cel žádá podle mluvčí Hany Prudičové úpravu kroků, které nastanou v situaci, kdy příslušník bezpečnostního sboru nedostane souhlas s brigádou.

4:30

‚Investice do budoucnosti.‘ Firmy kvůli nedostatku zaměstnanců lákají studenty na placené stáže

Číst článek

„Generální ředitelství cel uplatňovalo prostřednictvím ministerstva financí dvě zásadní připomínky k novele zákona o služebním poměru bezpečnostních sborů. Tato novela upravuje jinou výdělečnou činnost příslušníků než službu právě podle zmiňovaného zákona. V současné době čekáme na vypořádání těchto připomínek vládou. S ostatními body navrhované novely celní správa souhlasí,“ vysvětlila Prudičová.

Třístránkový dokument sepsalo ministerstvo vnitra. Mluvčí Ondřej Krátoška říká, v jaké situaci lidem z bezpečnostních sborů hrozí kázeňský trest - tedy pokuta, napomenutí nebo srážka z platu.

„Jestliže bude příslušník bezpečnostního sboru vykonávat jinou výdělečnou činnost bez souhlasu služebního funkcionáře, hrozí mu uložení některého z kázeňských trestů, přičemž propuštění příslušníka hrozí až při závažném porušení uvedené povinnosti. Možnost propuštění příslušníka je tedy pouze fakultativní a služebnímu funkcionáři je dána možnost uvážení podle míry zavinění a s přihlédnutím ke škodlivým následkům, zda se k tomuto trestu přikloní. Navrhovaná právní úprava tak zmírňuje současný stav, neboť nynější právní úprava nedává žádný prostor pro uvážení a příslušník musí být v případě výkonu jakékoliv nepovolené činnosti propuštěn,“ vysvětluje Krátoška.

Novelu o přivýdělcích hasičů, policistů nebo celníků projedná vláda do několika týdnů, návrh má platit na základě rozhodnutí Ústavního soudu od července 2019.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme