‚Extrémně nebezpečný řidič.‘ Za smrt dětí při nehodě u Vyškova potvrdil soud jejich otci 7 let vězení
Krajský soud v Brně za tragickou nehodu u Vyškova potvrdil muži sedm let a dva měsíce vězení, při nehodě zemřely dvě děti. Zamítl odvolání souzeného proti výši trestu, který mu uložil okresní soud. 25letý řidič pod vlivem alkoholu vezl své dvě děti nepřipoutané v autě, po nezvládnutém předjíždění a následné nehodě z vozu vypadly a zemřely. Soud muže potrestal za usmrcení z nedbalosti a ohrožení pod vlivem návykové látky.
Předsedkyně senátu Hana Kleinová označila muže za extrémně nebezpečného řidiče, který, když se tak bezohledně chová i ke svým dětem, nemůže být oporou ani pro svoji rodinu. Podle soudce Aleše Dufka je proto výše trestu spravedlivá. „Odvolací soud dospěl k názoru, že výše trestu je trestem spravedlivým, dostatečným a odvolací soud se s ním ztotožňuje,“ uvedl Dufek.
‚Okamžitě bych vyměnil svůj život za život mých dětí.‘ Za nehodu u Vyškova dostal řidič přes 7 let vězení
Číst článek
Nehoda se stala loni 7. června na silnici mezi Rousínovem a Vyškovem asi 200 metrů před Vyškovem krátce po půl osmé večer. Muži po nehodě policisté naměřili přes 1,5 promile, na silnici, kde je rychlost omezena na 60 kilometrů v hodině, jel rychlostí téměř 150 kilometrů v hodině. Předjížděl také jiný vůz přes dvě plné čáry. Děti, které vezl, nebyly nijak připoutané.
„Mohly přežít, pokud by byly v autosedačce, nebo aspoň byly připoutané bezpečnostním pásem,“ uvedl Dufek. Z řidičské karty vyplynulo, že muž spáchal v minulosti několik obdobných přestupků. Sám byl při nehodě zraněný, stejně tak i další spolucestující.
Okresní soud ve věci rozhodoval loni na konci října. Kromě trestu vězení muži navíc nařídil uhradit přes tři miliony korun jako nemajetkovou újmu dvěma sourozencům zemřelých dětí, také mu uložil zákaz řízení na 8,5 roku. Státní zástupce se vzdal práva na odvolání, jelikož soud vynesl trest v rozmezí, jaké navrhoval. Muž prohlásil vinu, po vyhlášení rozsudku si ponechal lhůtu pro možné odvolání. Vzhledem k prohlášení viny ale mohl podat odvolání právě jen proti výši trestu. Odvolací soud se zabýval i výší odškodného, proti výroku o náhradě nemajetkové újmy se odvolali oba poškození sourozenci. I tato odvolání soud zamítl