Bič na nezákonné exekuce. Nová aplikace Doložkomat rozpozná, zda jdou zastavit
Nová aplikace Doložkomat pomůže lidem zastavit až sto tisíc nezákonných exekucí. Jde o exekuce, které jsou vedeny na základě netransparentních rozhodčích doložek. Aplikaci připravila společnost Člověk v tísni. Jejím prostřednictvím chce změnit situaci, kdy o neoprávněných exekucích vědí všichni kromě dlužníka.
Aplikaci najdou lidé na internetové stránce dolozkomat.cz. „V první fázi vám exekuci ověří na základě údajů, které zadáte, to znamená rok uzavření smlouvy, u koho jste si půjčil peníze a kdy byl vydaný rozhodčí nález,“ popisuje pro Radiožurnál Daniel Hůle, vedoucí dluhového poradenství Člověka v tísni.
Některé neoprávněné exekuce už nepůjde zastavit. Nález Ústavního soudu může ovlivnit desítky tisíc případů
Číst článek
„Řekne vám, zda to umíme, nebo neumíme zastavit. A pokud umíme, tak vyplníte náležitosti a vygeneruje vám návrh na zastavení exekuce ve formátu pdf, který pak vytisknete,“ doplňuje.
Zastavením exekuce samotný dluh sice nezanikne, sníží se ale o poplatky a další náklady. Část už zaplacených peněz mohou také lidé vymáhat zpět. Aplikace rozpozná neplatnost doložky u zhruba desítky úvěrových firem. Pokud je to nejednoznačné, odkáže dlužníka na individuální poradenství.
Protiprávní exekuci lze totiž zastavit například i na základě nemravných úroků. K případům, kdy vyhodnotí situaci špatně, by podle Hůleho docházet nemělo.
„Doložkomat pracuje jenom se situacemi, které jsou jisté, pak je potřeba, aby se člověk třeba bránil odvoláním,“ podotýká vedoucí dluhového poradenství Člověka v tísni.
Oddlužení bude snadnější. Sněmovna potvrdila insolvenční novelu, zmírňující úpravy Senátu odmítla
Číst článek
Rozhodčí doložky v minulosti ve velkém využívaly některé úvěrové společnosti. Při nesplácení si pak vybraly arbitra, který rozhodl v jejich prospěch a přiznal firmě vysoké pokuty a úroky.
Za neplatnou tuto praxi označil Nejvyšší soud už v roce 2011. A to v případě, že doložky neobsahovaly jasný a transparentní výběr konkrétního arbitra. Od té doby se praxe ještě upřesňovala.
V Česku je podle Člověka v tísni vedeno víc než 200 tisíc protiprávních exekucí. Aplikace je schopná zastavit až polovinu z nich.
„Doložkomat může být výborný nástroj i pro dluhové poradce, kteří ho budou používat pro vytvoření návrhů na zastavení exekuce,“ hodnotí Tomáš Pospíšil, ředitel projektu Exekutor má smůlu, který lidem pomáhá zastavit neoprávněné exekuce.
Podle něj ale může mít taková aplikace i určitá úskalí. „Pokud dojde k zastavení exekuce, tak už nebude nikdo, kdo se podívá na rozhodnutí o zastavení exekuce a řekne, že byla zastavena správně, nebo špatně. Nejde jen o samotné její zastavení, ale třeba i o náklady exekuce. Pokud je o nich rozhodnuto špatně, tak je nebezpečí, že člověk o tyto peníze přijde. Náklady je totiž po zastavení protiprávní exekuce možné po exekutorech požadovat zpět,“ upozorňuje s tím, že člověk by se měl následně obrátit třeba na dluhovou poradnu.
Výhrady má k aplikaci Česká advokátní komora. Podle ní není jasné, kdo ponese odpovědnost za případné škody vzniklé jejím provozem. Obává se například úniků citlivých dat věřitelů nebo rozhodců. Podle člena představenstva komory Michala Žižlavského by podobné služby měli poskytovat především advokáti.
„Advokáti mají tyto otázky vyřešeny zákonem, protože mají přímo stanoveny povinnosti, aby identifikovali klienta, chránili údaje a podobně. Když se spustí služba na úrovni někoho, kdo to takto regulováno nemá, tak to vždy představuje větší riziko,“ dodává.
Advokáti jsou proti škodám ze zákona pojištění. Za své služby si ale účtují peníze, aplikace je oproti tomu zdarma.
Radiožurnál oslovil s žádostí o vyjádření také Exekutorskou komoru ČR. Na dotazy zatím neodpověděla.