Na exekutora Ivanka se policie zaměřila poté, co na něj podalo trestní oznámení ministerstvo spravedlnosti kvůli tomu, že peníze, které jeho úřad od dlužníků vymůže, vyplácí s velkým zpožděním.
Celkový počet exekucí se oproti roku 2018 snížil o více než 200 000 případů. Podle dat Exekutorské komory bylo v roce 2019 na jednu fyzickou osobu vedeno 5,72 exekučního řízení.
Samotným faktem, že v Česku žije půl milionu lidí v dluhové pasti, se tato země vymyká mezinárodnímu srovnání. Proto také v zahraničí vzbuzuje pozornost.
Od dubna si budou exekutoři účtovat za vymáhání peněz o třetinu nižší částku. Změnu zavádí ministerstvo spravedlnosti, podle kterého jsou dnes exekuce výhodným byznysem. Exekutorská komora to popírá a už teď se prý potvrzuje, co delší dobu tvrdí - exekutoři zavírají své úřady, protože se jim práce údajně nevyplatí. Podle zjištění Radiožurnálu v nejbližší době zanikne pět exekutorských úřadů.
Bývalý šéf Exekutorksého úřadu v Přerově Tomáš Vrána čelí návrhu na exekuci. Ten podal prostřednictvím iniciativy s názvem „Exekutor má smůlu" muž, proti kterému Vrána v minulosti vedl protiprávní exekuci. Vrána dotyčnému teď dluží podle spisu bezmála 100 tisíc korun.