Elektronickou cigaretu kouří stále více dětí, nezapáchá a rodiče to tak téměř nepoznají

Mladí lidé stále častěji inhalují dým z elektronických cigaret. U těch starších jde třeba o výměnu za klasickou cigaretu. Mladší děti - a to i na prvním stupni základních škol - to berou jako módní trend. Své kamarády pak třeba baví tím, že vyfukují dokonalé kroužky. Rodina ani učitelé to nepoznají, elektronické cigarety nezanechávají žádný zápach. Stále se ale vedou diskuze o tom, jestli tělu neubližují také.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Já vám to asi ukážu, jak dělám kroužky. Nasajeme do plic a budeme dělat 'O'. Vidíte, že mi to vůbec nejde a to je důvod, proč jsem vape trikové video nechtěl nikdy natočit,“ zní na ukázce videa s návodem na takzvané vapování.

Na Youtube jich děti najdou desítky a aktéři jim na nich ukazují jak vyfukovat dým z elektronických cigaret nebo z vaporizérů. Právě tenhle koníček vede podle odborníků k nárustu kuřáků elektronických cigaret v řadách dětí.

„Kejkle a kousky. Vyfukují dým ve světelných efektech s muzikou, klasická vyfukovací kolečka. A i u nás na to děti přišly, říkají tomu vapování. A je to zdá se pořád populárnější. Je žádoucí, aby pokud ty děti takhle blbnou, aby nepoužívaly náplně s nikotinem,“ říká Radiožurnálu Viktor Mravčík vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti.

Jenže i náplně bez nikotinu můžou být problém, obzvlášť, když je vdechují děti, říká primář plicní kliniky fakultní nemocnice v Hradci Králové Vratislav Sedlák: „Na zdraví rostoucího dítětě vdechování spalin látek nejasného původu může mít špatný vliv a není důvod, proč by si na to mělo zvykat.“

Menší zlo

Přesné statistiky o tom, kolik dětí skutečně kouří elektronické cigarety, nikdo neeviduje. Můžeme proto vycházet ze dvou údajů. Z průměrného věku dětských kuřáků běžných tabákových cigaret v Praze - ten je aktuálně 10 let. A dále z dat Státního zdravotnického ústavu. Ten vede podrobné statistiky, které ukazují velký nárust. Zatímco v roce 2015 vdechovalo elektronický dým do plic 4,6 procenta dětí a mladých ve věkové skupině 15 až 24 let - v minulém roce už to bylo 10,7 procent. O účinku elektronických cigaret na zdraví člověka se pořád diskutuje, národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil ale říká, že jde o menší zlo.

„Vy jste říkala jestli je to brané jako návyková látka. Je. Ale my se na to díváme z pohledu, že to je mnohem menší riziko a mnohem menší škoda než standardní běžné cigarety a z našeho pohledu je to menší zlo a je třeba to teď v rámci strategie podpořit. Určitě se to bere jako droga protože to většinou obsahuje nikotin. Rozšířilo se to jako nějaká modní sranda. S tím nemůžu souhlasit, je to propagace a podpora kouření,“ říká Radiožurnálu Vobořil.

Protikuřácký zákon se týká i e-cigaret

Kouření elektronických cigaret upravuje protikuřácký zákon, který vešel v platnost na konci května. Jejich uživatelé musí kouření na veřejných místech omezit také.

„Například na zastávkách veřejné dopravy, v nemocnicích, školách nebo na dětských hřištích,“ říká Štěpánka Čechová, mluvčí ministerstva zdravotnictví.

Na dotaz jestli se ministerstvo zaměří na kouření elektronických cigaret u mladáže v budoucnu, resort nereagoval. I přesto, že neexistují přesná čísla - terénní pracovníci a zaměstnanci škol potvrzují, že přibývá dětí kouřící elektronické cigarety. Problém to je třeba v Hradci Králové.

Kristina Lamperová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme