Protikuřácká kampaň po čínsku: 300 milionů kuřáků a tvrdé postihy za zapálenou cigaretu
Čína je největším tabákovým trhem světa. Přesto tam zákaz kouření na všech veřejných prostranstvích i v restauracích platí už několik měsíců. Za jeho porušení hrozí každému pokuta v přepočtu až dva tisíce korun. Firmy, které zákaz nekontrolují, ale můžou zaplatit i více než sto tisíc korun.
"Rád bych vás ujistil, že pilně zalívám náš společný strom, sedím ve vašem křesle, kouřím vaše cigarety, ale nepiji Maotai, protože mi nechutná."
Takto se nedávno přivítal Miloš Zeman s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem v pekingském Velkém sálu lidu. Výrobce čínského lidového alkoholu Maotai se nemusí bát, odbyt mu neklesne. Kdyby to ale býval řekl čínský prezident, možná by to s prodejem zahýbalo.
Nejsi naše dcera? Příběh jedné adopce a 50 zoufalých rodičů, kteří opustili své dítě
Číst článek
Když totiž před časem Si Ťin-pching skoncoval s kouřením, vyzval ke stejnému kroku všechny čínské kuřáky. Slovo prezidenta tady má váhu, a tak během pár dnů prý až 300 tisíc Číňanů zamáčklo svou poslední cigaretu.
"Přísný zákaz kouření platí na všech sportovištích, v dopravních prostředcích, na nádražích, na všech pracovištích a také v areálu historických památek. Samozřejmostí jsou školy a nemocnice," vypočítává všechna místa v rámci osvěty pracovnice Státní zdravotní komise v Pekingu.
Tento úřad vypracoval návrh, parlament ho odhlasoval a policie už kontroluje a pokutuje. Žádná celonárodní debata o tom kde, proč a od kdy zakázat kouření, se nevedla.
I přesto zůstává říše středu největším tabákovým trhem světa. Několikrát denně si tady cigaretu zapálí odhadem více než 300 milionů lidí.