„Zhruba třetina všech kuřáků, nějakých 600 tisíc lidí, každý rok zkusí přestat. A naprostá většina to zkouší jen tak bez pomoci,“ říká vedoucí Centra pro závislé na tabáku Eva Králíková.
Britští poslanci většinou odsouhlasili záměr vlády znemožnit kouření mladším lidem. Pokud se schválený zákon uvede do praxe, Britové narození v roce 2009 a později už si nebudou moct koupit cigarety.
„Zdravější kouření nastává jedině v případě, že kuřák kouřící klasické cigarety se s pomocí adiktologa věnuje odvykání kouření a léčbě závislosti,“ komentuje lékař cigarety se zahřívaným tabákem.
V případě, že chce kuřák přestat kouřit, ale z různých důvodů to nedokáže, alternativy v podobě zahřívaných ochucencých tabáků mu i celkovému veřejnému zdraví mohou podle adiktologa pomoci.
Řidič policistům tvrdil, že kontrolované vozidlo patří jednomu zahraničnímu diplomatickému sboru, kdy zároveň tento vůz požívá diplomatických výsad a imunit.
„Nejvíce se z tuzemska vyvážely cigarety, přípravky k výživě zvířat nebo třeba pšenice. Do Čech naopak mířilo hlavně vepřové maso nebo pekařské zboží,“ říká mluvčí resortu zemědělství Vojtěch Bílý.
„Koncentrace nikotinu, který dostaneme do těla kouřením elektronických cigaret, se pro uživatele hodně špatně odhaduje. Může přijmout tak daleko více nikotinu,“ říká adiktolog.
Šimůnek uvedl, že čeští celníci dostali tip na nelegální továrnu na cigarety na Královéhradecku od polských kolegů. Při zásahu zajistili 8,5 milionu cigaret, většinou to byly padělky značky Marlboro.
„Lidé se chronicky otravují nikotinem. Pokud zatížíme populaci vysokými dávkami nikotinu, které všichni považují za zdravou alternativu kouření, nevíme, co to udělá za 30 let,“ tvrdí Koziar Vašáková.
Z dat o kontrolách České obchodní inspekce v loňském roce vychází, že prodejci alkohol nezletilým prodají zhruba v 60 procentech případů. Navíc přibývá mladistvých, kteří si ho kupují na internetu.
Za 90 procenty případů rakoviny plic stojí podle statistik kouření. Přesto nejde o nejčastější důvod úmrtí kuřáků. Lékaři připomínají, že cigarety stojí za rozvojem desítek dalších nemocí.
Páchnoucí nedopalky cigaret mohou být vítanou surovinou pro výrobu speciálních filtrů. Vědci ze zlínské Univerzity Tomáše Bati vyvinuli metodu jejich zpracování na nanovlákna.
Závislých na pervitinu v Česku za posledních deset let přibylo asi o 40 procent. Počet lidí, kteří drogy užívají rizikově, stoupl i během epidemie covidu-19.
Každým rokem se tak bude počet kuřáků snižovat. Třeba lidé, kterým bude v roce 2050 čtyřicet, budou příliš mladí na to, aby si cigarety vůbec někdy koupili.
„Vybavení a organizovanost prověřované skupiny podezřelých osob bylo opravdu mimořádné. Celníci se doposud s tak výkonným a moderním výrobním zařízením nesetkali,“ uvedla mluvčí celníků.
Malé děti můžou na vakcínu proti covidu-19 čekat i několik měsíců. Varují Lidové noviny. A státnímu rozpočtu výrazně poklesly příjmy z cigaret, píše týdeník Hrot. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Obyvatelé Si-anu žijí v lockdownu od 23. prosince. Jídlo jim domů dodávaly úřady zdarma. Některé ale uvedly, že už jim zásoby začínají docházet, nebo že jim vůbec nové nedorazily.
České nemocnice poprvé od roku 1955 mění jídelníček pro pacienty, píší Lidové noviny. A kuřáci si budou muset připlatit za cigarety, informuje Právo. Více se dočtete ve výběru z médií Radiožurnálu.
Strážci národních parků řeší rostoucí počet neukázněných turistů. Ti v přírodě rozdělávají oheň a nocují, přestože to je zakázané, píše regionální Deník. Více ve výběru z médií od Radiožurnálu.
Spotřeba cigaret v Česku za poslední rok klesla až o 60 milionů kusů. Největší propad zájmu hlásí obchodníci za březen i duben - tedy v období, kdy v zemi platila opatření proti šíření koronaviru.
Dětských kuřáků dlouhodobě ubývá, každý den si loni zapálila desetina dětí od 15 do 16 let. Před dvaceti lety to bylo podle studie třikrát tolik, vyplývá z dat studie ESPAD.
Další zvýšení spotřební daně by mělo do rozpočtu podle předběžných odhadů přinést v roce 2021 navíc dvě miliardy korun a 1,9 miliardy korun v roce 2022 i v roce 2023.