Češi během pandemie kouřili méně, kvůli rostoucím cenám ale neušetřili. Dařilo se také padělkům

Spotřeba cigaret v Česku za poslední rok klesla o víc než 60 milionů kusů. Vyplývá to z aktuálních dat společnosti Nielsen. Největší propad zájmu hlásí obchodníci za březen i duben - tedy období, kdy v zemi platila opatření proti šíření koronaviru. Na menších nákupech se ale projevilo taky letošní zvýšení spotřební daně, kdy krabička zdražila v průměru o 13 korun. Zdražování navíc nekončí.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cigarety, kouření, tabák (ilustrační foto)

Letošní navýšení spotřební daně vedlo k největšímu zdražení cigaret v historii Česka | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Češi kouření sice omezili, jejich výdaje za krabičku cigaret přesto výrazně vzrostly.

„Češi utratili za cigarety v maloobchodních prodejnách za posledních 12 měsíců necelých 59 miliard korun, což je téměř o miliardu víc než ve stejném období před rokem. Neznamená to ale, že bychom za poslední rok kouřili víc. Celý - téměř dvouprocentní nárůst - je zcela výhradně tažen zvýšením průměrné ceny,“ řekla Radiožurnálu komerční ředitelka společnosti Nielsen Romana Duníková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Zuzany Švejdové o spotřebě cigaret během pandemie koronaviru

Letošní navýšení spotřební daně vedlo k největšímu skokovému zdražení cigaret v historii Česka. Tabákové firmy proto očekávaly i nárůst nelegálního trhu. Tedy hlavně příliv levnějších pašovaných cigaret z ciziny.

Ještě na začátku letošního roku z černého trhu pocházela zhruba každá desátá vykouřená cigareta v Česku. Ilegální obchod ale zbrzdila pandemie koronaviru.

„Zatím poslední výzkum nezdaněných cigaret v České republice ukázal, že jejich podíl klesl až ke dvěma procentům domácí spotřeby. Tento pokles je ale potřeba dát do souvislosti i s uzavřenými hranicemi - coby preventivního opatření proti šíření nemoci covid-19,“ uvedl mluvčí tabákové firmy JTI Jiří Sochora.

Výroba padělků

Přestože pašeráků cigaret během nouzového stavu v Česku bylo méně, dařilo se padělkům s falšovanou značkou. „Jedním příkladem za všechny je odhalení nelegální továrny na výrobu padělaných cigaret v Horšovském Týně z konce dubna letošního roku. Tato nelegální výrobna produkovala padělané cigarety i v době nejtužší karantény,“ připomněl Petr Šebek z firmy Philip Morris.

„Po opětovném otevření hranic jsme ale zaznamenali velmi rychlé obnovení nabídky nelegálních cigaret, takže očekáváme, že čísla budou za celý rok růst,“ dodal.

Záležet bude také na tom, kdy dojde k úplnému obnovení příhraniční nákupní turistiky a kdy se do Čech vrátí zahraniční dělníci z východu Evropy. Třeba právě Ukrajinci a Bělorusové stojí podle tabákových firem za rozvojem nelegálního trhu v Česku. Riziko ilegálního prodeje se dotýká i mentolových cigaret, které z unijního trhu definitivně zmizely letos v květnu.

Svaz obchodu a cestovního ruchu žádá snížení DPH na potraviny. ‚O tom neuvažuji,‘ řekla Schillerová

Číst článek

„Mentolové cigarety se mohou nadále prodávat mimo země Evropské unie, odkud k nám většina nezdaněných cigaret proudí. Bezpochyby to vyvolá masivní změny v nákupním chování spotřebitelů a prudký nárůst černého trhu. Zároveň můžeme očekávat přesun spotřebitelů k málo zdaněnému zahřívanému tabáku,“ prohlásil Tomáš Tesař ze společnosti British American Tobacco.

Levnější varianty

Už teď řada kuřáků přechází k levnějším alternativám. Většina trafik totiž starší zásoby cigaret za výhodnější cenovky vyprodala. Nejprodávanější krabičky teď stojí bezmála 120 korun.

„Třeba cigarety Marlboro, který stály kolem sta korun, stojí teď 119 korun. Ten skok je velký a lidi samozřejmě přemýšlí a odcházejí zpět k značkám, které stojí méně. Kdo je zvyklý utratit 90 korun za cigarety, tak hledá novou značku, která bude stát zase 90 korun,“ říká místopředseda Českomoravského sdružení trafikantů Roman Slavík.

Ještě v roce 2010 přitom stála zmiňovaná Marlbora 85 korun, nyní jsou o 34 korun dražší. Cena zboží bude růst dál. Ministerstvo financí totiž počítá s navyšováním spotřební daně u tabákových výrobků i v následujících třech letech. A to zhruba o pět procent ročně.

Podle tabákových firem tak krabička cigaret už příští rok podraží v průměru o další čtyři koruny.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme