Dvořáková: Prodloužení akreditace plzeňským právům by bylo v rozporu se zákonem

Vedení plzeňské právnické fakulty stále doufá, že ministr školství Josef Dobeš školu, která má dlouhodobé problémy s kvalitou výuky a Akreditační komise jí proto neprodloužila magisterské studium, nezavře a postaví se proti návrhu komise. Podle předsedkyně Akreditační komise Vladimíry Dvořákové by to ale bylo v rozporu se zákonem a diplomy studentů, kteří by poté plzeňská práva vystudovali, by mohly být zpochybňovány. Jde přitom o tisícovku studentů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimíra Dvořáková

Vladimíra Dvořáková | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

„V momentu, kdy by pan ministr rozhodl proti návrhu Akreditační komise, a tentokrát jde opravdu o neprodloužení akreditace, tak podle mého názoru je to v rozporu se zákonem a v tomto okamžiku by se taky mohlo stát, že by mohly být později zpochybněny diplomy těch, kteří ukončovali studium po 31. červenci. Toto riziko zde existuje, to by si měli všichni uvědomit,“ říká Dvořáková a pokračuje:

„Paradoxně bychom tyto studenty dostali do horší situace, než ve které byli ‚rychlostudenti‘. Protože ti studovali v době akreditace a byl pak veliký problém jim diplomy odebrat. Pokud by se prokázalo, že akreditace, kterou by dnes případně pan ministr udělil, bude zpochybněna, a tam stačí, aby se jako dotčená strana ozval nějaký student, kterého vyhodí od státnic a soud to potvrdí, dospělo by to do šílené situace pro studenty, kteří studovali naprosto standardním způsobem.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvila na Radiožurnálu předsedkyně Akreditační komise Vladimíra Dvořáková

Podle Dvořákové může být takové studium zpochybněno i například někým, koho by takový případný absolvent zastupoval.

„Zákon říká, že bez souhlasu Akreditační komise není možné akreditaci udělit. A najít si nějakou cestu, jak ji udělit i bez souhlasu Akreditační komise, je hodně nebezpečné, protože by pak o tom mohl rozhodovat soud,“ uvádí předsedkyně Akreditační komise.

Studenti plzeňských práv si jedou vyslechnout do Prahy verdikt Dobeše

Číst článek

„Osobně mi není úplně jasné, proč se studenti nezajímali o to, jaké jsou možné scénáře dostudování. Jakým způsobem se to dá dělat. Sama jsem hovořila s paní rektorkou i s místopředsedou Akreditační komise a zvažovali jsme nejrůznější možné varianty z hlediska akreditačního procesu. Ale samozřejmě není to Akreditační komise, kdo tyto věci vyjednává. Musí to být otázka univerzity, ale ta potřebuje také určitou podporu ze strany studentů,“ vysvětluje Dvořáková.

Akreditační komise má 21 členů, které jmenuje vláda. Členové Akreditační komise jsou jmenováni na dobu šesti let. Jmenováni mohou být nejvýše na dvě funkční období.

Akreditační komise je podle slov Dvořákové nezávislá a jako taková své kroky nekonzultuje s ministerstvem školství: „Nevím, do jaké míry to pan ministr konzultoval přímo se zástupci univerzity. Vím, že věc konzultoval se zástupci studentů a fakulty. Jestli jednal s paní rektorkou, opravdu nevím.“

„Doufám, že pan ministr rozhodne v souladu se zákonem, věc se vyřeší a bude moci nastat normální situace, která vyjasní, jakým způsobem studenti dostudují. Zatím se taková jednání protahují, protože fakulta nemá zájem, aby probíhala. Poté ministerstvo řeklo, že máme vadné rozhodnutí, takže jsme museli konec akreditace přesunout z 31. října na 31. července, čímž se zase zhoršily podmínky pro všechna řešení,“ dodává předsedkyně Akreditační komise Vladimíra Dvořáková.

Petra Benešová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme