Do sněmovny se vrací přímá volba prezidenta. Nemá jasnou podporu
O přímé volbě prezidenta bude rozhodovat na dnes začínající schůzi poslanecká sněmovna. Návrh ale nemá jasnou podporu, přestože na něm pracovali společně zástupci vlády i opoziční ČSSD. Nakonec se nedokázali dohodnout na podrobnostech.
Návrh předpokládá, že by lidé volili hlavu státu většinovou dvoukolovou volbou. Bez dohody s opozicí ale vláda ústavní změnu volby prezidenta neprosadí.
Oficiálně poprvé od loňských voleb o tématu jednali zástupci vládních stran s opoziční ČSSD letos v polovině února. Po dosavadních debatách, kterých se účastnili také experti, koalice přistoupila na některé návrhy sociálních demokratů.
Parlamentní zpravodajka Milada Richterová přibližuje jednání o přímé volbě prezidenta
Nevyhověla ale jejich požadavku, aby se změny Ústavy týkaly i pravomocí hlavy státu například při udělování milostí, jmenování členů České národní banky a vedení Nejvyššího správního soudu.
Předseda vládní strany Věci veřejné Radek John přesto věří, že poslanci normu nakonec schválí:
„Podporujeme úplně jakýkoliv kompromis, jen aby byla přímá volba prezidenta, protože to byl jeden z pilířů našeho programu. Nevznášeli jsme žádné doprovodné požadavky, děláme všechno pro to, aby se to prohlasovalo, a doufáme, že i jiné strany udělají totéž.“
Přímou volbu považuje John za nesmírně důležitou. „Občané jsou v této zemi otráveni s politiky a když bude přímá volba prezidenta, věřím, že přijdou volit,“ dodal.
ČSSD se nelíbí přílišné pravomoci prezidenta
Vládní předloha předpokládá, že by v budoucnu lidé volili prezidenta republiky podobně jako senátory, tedy ve dvou kolech. Kandidáty by mohlo navrhnout 20 poslanců nebo 10 senátorů, formou petice pak 50 tisíc občanů.
Největší spor mezi koaličními stranami a opoziční ČSSD přetrvává v otázce pravomocí hlavy státu. Sociální demokraté mimo jiné žádají, aby prezident nebyl jediný, kdo rozhodne o složení členů bankovní rady České národní banky.
Poslanec a stínový ministr vnitra za nejsilnější opoziční stranu Jeroným Tejc vysvětluje:
„V případě přímé volby by například mohli mít určité ekonomické instituce, banky či fondy zájem na tom, aby ovládly prostřednictvím svého kandidáta tuto nezávislou instituci, a pak by to samozřejmě znamenalo ohrožení základních funkcí státu a regulací bankovního sektoru. Proto si myslíme, že by bylo dobře, aby měl k tomuto prezident nadále souhlas Senátu nebo vlády, tak aby nebylo pokušení různých subjektů v tom, že budou financovat volební kampaň kandidáta na prezidenta.“
Ministr spravedlnosti za ODS Jiří Pospíšil i přesto vidí reálnou šanci, že sněmovna návrh během podzimu projedná. Pak je podle něj možné, že příští prezident se bude volit už podle této úpravy.
Ministr spravedlnosti za ODS Jiří Pospíšil byl hostem Ranního interview Radiožurnálu
„Právě během podzimu se ukáže, nakolik se najde shoda nad věcmi, které s přímou volbou paradoxně až tolik nesouvisí, ale ČSSD si je klade jako podmínku pro to, aby přímou volbu podpořila,“ řekl Pospíšil.
Případnou nedohodu by považoval za absurdní. „Všechny sporné věci kolem přímé volby jsme prodiskutovali, jedinou výjimkou je otázka případné změny pravomocí, ta však s přímou volbou jako takovou nesouvisí,“ dodal ministr Pospíšil.