Česko se v žebříčku digitální konkurenceschopnosti propadlo, brzdí ho pomalá elektronizace státní správy

Česko kleslo v žebříčku digitální konkurenceschopnosti z loňské 33. pozice na 37. místo. Zaostalo kvůli problematickému regulatornímu prostředí pro podnikání a nízké úrovni elektronizace státní správy. Země je naopak úspěšná v rozšířenosti robotů, počtu výzkumných pracovníků nebo kybernetické bezpečnosti. Vyplývá to z údajů švýcarského institutu IMD, který žebříček sestavuje.

Praha (Aktualizováno: 16:38 26. 9. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tablet, digitální (ilustrační foto)

Srovnání vychází z 50 indikátorů v rámci jedné ze tří hlavních kategorií, kterými jsou schopnosti země osvojovat si nové technologie, schopnost vytvářet inovace a připravenost na budoucí vývoj. Ilustrační foto | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Pořadí na prvních pěti příčkách žebříčku stejné jako v loňském ročníku. Na prvním místě jsou USA, následované Singapurem, Švédskem, Dánskem a Švýcarskem.

V letošním žebříčku Česko předběhlo Polsko, které obsadilo 33. pozici. Maďarsko skončilo na 43. a Slovensko na 47. pozici.

3:44

Chytré buldozery nebo robotický zedník. Čeští stavaři stále častěji využívají moderních technologií

Číst článek

Letošní ročník zároveň zaznamenal výrazné posilování asijských zemí díky rozvoji technologické infrastruktury a rostoucí dravosti ekonomik v oblasti nových technologií. Hongkong a Jižní Korea se tak nově propracovaly mezi světovou první desítku. V žebříčku si z těchto důvodů polepšily i Tchaj-wan a Čína, když postoupily na 13. a 22. příčku.

„Z jednotlivých dílčích kritérií patří mezi přednosti České republiky například rozšířenost robotů, ve které jsme dokonce na 16. příčce, nebo v celkovém počtu výzkumníků přepočteném na počet obyvatel, v čemž jsme na 17. pozici,“ uvedl Kryštof Kruliš ze Spotřebitelského fóra, které s IMD spolupracuje.

„Náš celkový výsledek v digitální konkurenceschopnosti však snižuje regulatorní prostředí pro podnikání, kde se například v obtížnosti založení podnikání či ve vymáhání smluvního práva řadíme v žebříčku IMD až na 49. místo,“ dodal.

Srovnání vychází z 50 indikátorů v rámci jedné ze tří hlavních kategorií, kterými jsou schopnosti země osvojovat si nové technologie, schopnost vytvářet inovace a připravenost na budoucí vývoj.

Dvě třetiny indikátorů jsou založeny na dostupných statistických údajích a zbývající třetina vychází z průzkumu mezi předními manažery v jednotlivých zemích.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme