V národním parku České Švýcarsko hořely historické chaty Na Tokáni. Požár sruby zcela zničil

Na Děčínsku vypukl před sedmou hodinou ranní požár lesního porostu a dvou historických chat Na Tokáni v národním parku České Švýcarsko. Ústečtí hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu, na místo byl povolán i vrtulník s hasícím vakem, potvrdil Českému rozhlasu Sever mluvčí hasičů Lukáš Marvan. Podle mluvčího národního parku Tomáš Salov byly chaty zcela zničeny.

Děčín (Aktualizováno: 16:50 22. 5. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Požár budov je prakticky zlikvidovaný, moc z nich nezbylo,“ uvedl Marvan. Další obejkty v lokalitě oheň nezasáhl. Hasit se musel i lesní porost, protože se rozlehl nahoru do skal a jeho zdolání bylo podle mluvčího hasičů poměrně obtížné. Před 14.00 dostali hasiči oheň ve špatně přístupném terénu pod kontrolu.

Místo požáru zvané Na Tokáni je oblíbeným cílem turistů. Bývalá hájovna a skupina přilehlých srubů byly postaveny v alpském stylu. „Revírníci vyrazili do lesa, protože z něj viděli stoupat kouř. Hledali původně lesní požár a zjistili, že hoří tyto dvě chaty, které donedávna sloužily jako ubytovací a restaurační zařízení,“ řekl mluvčí parku Tomáš Salov.

Chaty byly kulturními památkami a patří soukromému vlastníkovi - fungoval v nich Penzion Tokáň a restaurace. Dřevěné srubové stavby oheň zničil. „Současná podoba historických objektů je z období okolo roku 1930. Jedná se o dvě kulturní památky, které shořely. Je to velká ztráta, objekty byly nenahraditelné. Je tak těžké si představit, že by na místo byly umístěny repliky,“ řekl Českému rozhlasu Sever mluvčí národního parku Tomáš Salov.

„Je to šok,“ reagoval na požár majitel chat. Již v pondělí je chtěl s uvolněním opatření proti koronaviru znovu otevřít pro návštěvníky.

Místo bylo osídleno již od druhé poloviny 17. století, v 19. století se hlavní panská chata i přestavěná hospodářská budova staly zázemím rodu Kinských. Stávající podoba byla výsledkem rekonstrukce chat ve 30. letech 20. století po požáru z roku 1905.

„Budovy jsou zajímavé tím, že působí jako sruby, ale vesměs jsou to zděné stavby obložené dřevem. To lze vidět bohužel i z ohořelého torza, vystupují zdi a komíny,“ řekl Antonín Kadlec z Národního památkového ústavu.

Stavby zasazené do krajiny pod pískovci jsou zvláštní právě kombinací dřeva a zdiva. „Takový typ stavby nemá v regionu obdoby,“ uvedl Kadlec. Památkáři se na místo pojedou podívat příští týden, pořídí dokumentaci toho, co z objektů zbylo. „Patrně se zachovalo zděné torzo a budeme zjišťovat, zda zůstalo něco dalšího,“ uvedl.

Poblíž srubových staveb jsou i další tři objekty, které ohněm dotčeny nebyly.

Gabriela Hauptvogelová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme