Soud vyměřil Rathovi a Kottovým 8 let vězení, Metrostav nesmí tři roky soutěžit o veřejné zakázky

Krajský soud v Praze uložil exhejtmanovi Davidu Rathovi ve druhé části korupční kauzy trest osm let vězení s ostrahou. O rok mu tak prodloužil již stávající sedmiletý trest. K osmiletému žaláři odsoudil nepravomocně i manžele Kottovy, pobyt ve vězení by se jim tak prodloužil o dva roky. Rozhodnutí soudu sledoval server iROZHLAS.cz v online reportáži.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 11:45 31. 1. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajský soud Praha, projednávání kauzy Davida Ratha

David Rath na snímku z loňského ledna, kdy Krajský soud v Praze začal projednávat druhou větev korupční kauzy. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Soudkyně Iva Říhová rozdala ve druhé větvi korupční kauzy kolem zmanipulovaných zakázek ve Středočeském kraji přísnější tresty, než padaly v první větvi případu. Postih si u soudy vysloužily i zúčastněné firmy.

Hlavní aktéry korupčního případu, bývalého hejtmana Davida Ratha a manžele Kateřinu a Petra Kottovy, posílá soud nepravomocně na osm let do vězení, o rok, respektive u Kottových o dva, jim tak prodlužuje stávající tresty. Zároveň vynesl senát peněžní postihy: Rathovi propadne sedm milionů korun a má zaplatit dalších 18 milionů, Kottová 20 milionů, stejně tak její manžel.  

Tresty si vyslechli i další obžalovaní. Lucie Novanská má strávit ve vězení 6 let a má zaplatit milion korun, stejnou sumu musí sehnat Pavel Drážďanský, jemuž vedle šestiletého pobytu ve vězení mají propadnout další dva miliony.

Konec se zakázkami

Pět let za mřížemi by měl podle soudu pobýt manažer Metrostavu Jiří Anděl, ředitel obří stavební firmy Pavel Pilát vyfasoval tříletý podmíněný trest. Společnost Metrostav předsedkyně senátu odsuzuje k peněžitému trestu ve výši 10 milionů korun, veřejných zakázek se nesmí účastnit tři roky a musí zveřejnit část soudního rozhodnutí. Metrostav se proti rozsudku odvolal.

V podobném duchu jsou i tresty pro další firmy. Konstruktivě Branko, která je v likvidaci, má propadnout majetek, Puro-Klima má zaplatit dva miliony a dva roky se nesmí účastnit  veřejných zakázek, Hospimed má platit také dva miliony a veřejných zakázek se nesmí účastnit příštích pět let.

Soud hned po zahájení jednání uznal vinu všech obžalovaných včetně bývalého hejtmana Ratha, Kottových, ředitele Metrostavu Pavla Piláta a ostatních společností. Soudkyně potom četla dvě hodiny rozsudek.

Pro Davida Ratha požadoval státní zástupce Jiří Pražák nejméně 9,5 roku odnětí svobody. Manželům Kottovým navrhoval žalobce shodně 8,5 roku ve vězení. Trojici, kterou žalobce považuje za hlavní postavy kauzy, také navrhoval propadnutí majetku a zákaz výkonu veřejných funkcí. Státní zástupce Pražák nevyloučil, že se proti rozhodnutí krajského soudu odvolá.

Davida Ratha a manžele Kottovy žalobce Pražák vinil z trestného činu přijetí úplatku. Pro bývalého středočeského hejtmana požadoval maximální možný trest, který trestní zákoník stanovuje na 12 let. Spodní hranici Rathova trestu žalobce nastavil na zmíněných 9 let a 6 měsíců. V kauze manipulace veřejných zakázek bylo obviněno celkem devět lidí a osm společností.

Přísné tresty jsou podle státního zástupce jediným způsobem, jak může být korupce v Česku vymýcena. Obhajoba navrhované tresty jednohlasně označila za extrémní a v případě společností za likvidační.

Všichni obžalovaní vinu odmítali. „Jediným verdiktem může být zproštění mého klienta. Nebylo prokázáno, že přijal nebo si domlouval přijetí úplatku,“ řekl při své závěrečné řeči v polovině ledna Rathův obhájce Adam Černý. Obdobně se vyjádřil také obhájce Kottových Tomáš Sokol.

Státní zástupce navrhl prodloužit trest Rathovi nejméně na 9,5 a Kottovým na 8,5 roku vězení

Číst článek

Obhajoba při soudních jednáních několikrát zpochybnila nezávislost soudu, a zejména Vrchního státního zastupitelství v Praze. Na podjatost pražských žalobců si David Rath stěžoval opakovaně i oficiálně a žádal jejich vyloučení z případu. Ani v jednom případě však neuspěl.

Tendry za stovky milionů

Trojice David Rath, Kateřina Kottová a Petr Kott si podle obžaloby na přelomu let 2011 a 2012 domlouvala úplatky za zmanipulování tendrů za stovky milionů korun na nákup sanitek pro středočeskou záchrannou službu, rekonstrukci pavilonu kolínské nemocnice, stavbu pavilonů v mladoboleslavské nemocnici a přestavbu části kladenské nemocnice.

Obžalovaní chtěli podle vyšetřovatelů přes 60 milionů korun. Obdrželi však jen 3 340 000 korun, protože je v květnu 2012 zadržela policie.

Ratha a Kottovy soud už potrestal v první větvi korupční kauzy. Exhejtman si sedmiletý trest odpykává v pražské Ruzyni, kam se v úterý přestěhoval z Teplic. Kottovy poslal soud do vězení na šest let. Žalobce Pražák trojici navrhuje takzvané souhrnné tresty, ty stávající se jim tak případně prodlouží.

K soudu se druhá větev kauzy dostala 15. ledna 2019

Martin Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme