„Tato agenda je v posledních letech výzvou a nápad trestné činnosti roste asi stonásobně každý rok,“ vysvětluje Lenka Bradáčová, pražská vrchní státní zástupkyně.
David Rath by měl zdědit desítky milionů korun z otcových bankovních účtů či jeho podíly v několika nemovitostech. Jeho bratr Michal Rath ale plánuje ve věci ještě podat dovolání k Nejvyššímu soudu.
„Má realistický náhled na spáchané trestné činy,“ stojí ve velmi stručném usnesení, které má redakce iROZHLAS.cz k dispozici a zveřejňuje jej v plném znění.
Pauza pro Metrostav. Jak velkým trestem je pro firmu stopka na veřejné zakázky? Může ji úplně položit? A jak se vůbec Metrostav zapletl do korupce v kauze Davida Ratha?
Ústřední trojicí případu je stejně jako v první části kauzy někdejší hejtman Rath, bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová a její manžel Petr Kott.
Ústavní soud rozhodoval koncem roku bez veřejného jednání, nyní usnesení zpřístupnil ve své databázi. Zároveň také odmítl stížnost dalšího z odsouzených, manažera Mladého, jenž dostal pětiletý trest.
„Na rozdíl od soudu prvého stupně stížnostní soud dospěl k závěru, (…) že odsouzený prokázal polepšení svým chováním a plněním svých povinností ve výkonu trestu odnětí svobody,“ stojí v usnesení.
Kott si jako jedna z ústředních postav korupční aféry kolem bývalého středočeského hejtmana za ČSSD Davida Ratha odpykával šestiletý trest. O propuštění žádal už na jaře, brněnský soud to však zamítl.
Dvě ústřední postavy korupční aféry kolem středočeského exhejtmana Davida Ratha, manželé Kottovi, usilovali o propuštění z vězení. Kateřina Kottová uspěla, její manžel Petr zůstává dál za mřížemi.
Za mřížemi strávila tři roky. Původní trest byl na šest let. Do vykonaného trestu se jí započítala i šestnáctiměsíční vazba od května 2012 do září 2013.
Pravomocný verdikt padl předloni v červnu. Odvolací Vrchní soud v Praze uložil někdejšímu politikovi sedm let vězení plus peněžitý trest a zákaz působení ve výkonných funkcích v samosprávě.
Metrostav v návrhu argumentoval zejména děním kolem bývalého soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka viněného z úplatkářství. Sovák je ve vazbě, trvá na tom, že úplatky nebral.
Rath nechtěl, aby se dovoláními zabývali soudci NS Ivo Kouřil, Jan Engelmann a Vladimír Veselý, kteří dříve spolurozhodovali o stížnosti pro porušení zákona v téže korupční kauze.
Jak se na korupční kauzu kolem soudce vrchního soudu Zdeňka Sováka dívají sousedé dalšího z aktérů Milana Bíby? Server iROZHLAS.cz se vydal do míst, kde se domlouvaly i předávaly úplatky.
Do teplické věznice nastoupil Rath loni v říjnu poté, co byl pravomocně odsouzen za korupci při zadávání tendru na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku.
David Rath prohrál další spor o omluvu. Újmu na cti mu měl způsobit bratr Michal, který ho v médiích označil za lháře, zloděje a podvodníka. Žalobu exhejtmana zamítl i odvolací soud.
Soudní exekutor Ivo Luhan vydal příkaz k prodeji na polovinu domu ve středočeských Zbuzanech. V něm dlouhodobě žije bratr pravomocně odsouzeného Davida Ratha.
David Rath možná nezaplatí druhou splátku svého peněžitého trestu ve výši pěti milionů korun. Kvůli nedostatku peněz požádal podle svého advokáta o prominutí zbytku tohoto finančního trestu.
Informaci serveru iROZHLAS.cz potvrdila mluvčí Krajského soudu v Praze Hana Černá. Exhejtman si ve vězení odpykává sedmiletý trest za ovlivňování tendrů ve středních Čechách.
U Krajského soudu v Praze dospěla po bezmála osmi letech do finále i druhá větev procesu s Davidem Rathem. O jak důležitý moment jde? A co celá kauza vypovídá o stavu české justice a vězeňství?
David Rath se o stěhování z Teplic přihlásil sám. Za mřížemi totiž chce vykonávat lékařskou praxi a ruzyňská káznice právě lékaře hledá. Pro iROZHLAS.cz to uvedl jeho advokát Roman Jelínek.