Čestné prohlášení, práce pro konkurenci i škoda 2,5 milionu. Proč policie stíhá exšéfa Lesů ČR za podvod?
Jde sice o pár vět, přesto jsou pro kriminalisty stěžejní. Exředitele Lesů ČR Daniela Szóráda totiž obvinili z podvodu kvůli jeho čestnému prohlášení. V něm ujišťoval, že po odchodu ze státního podniku nepracuje ve dřevařském oboru. To mu zakazovala konkurenční doložka. Policisté však z odposlechů dovodili, že ji porušil. A způsobenou škodu vyčíslili na 2,5 milionu korun. Server iROZHLAS.cz a Radiožurnál přináší dosud nepopsané detaily případu.
Fungovalo to následovně: Szórád do útrob Lesů ČR zaslal čestné prohlášení, že nepracuje pro konkurenci. Státní podnik mu na oplátku vyplatil sumu odpovídající jednomu jeho původnímu platu.
A tak to po Szórádově nedobrovolném odchodu v červenci 2018 probíhalo i v následujících měsících. Konkurenční doložku měl totiž uzavřenou na půl roku.
Žalobce zastavil část stíhání bývalého ředitele Lesů ČR Szóráda. Nadále je však stíhán pro podvod
Číst článek
Záhy se ovšem začal poohlížet po novém působišti v soukromém sektoru. „V té chvíli jsem byl u státu nezaměstnatelný, to bylo jasné,“ přiblížil pro iROZHLAS.cz sám Szórád, kterého z postu ředitele Lesů ČR odvolal v květnu 2018 tehdejší ministr zemědělství za ANO Jiří Milek kvůli nezvládání kůrovcové kalamity.
V září 2018 se tak Daniel Szórád podle svých slov předběžně domluvil na spolupráci s dřevařskou firmou Lesní správa Trhanov. Nastoupit měl v únoru 2019, až mu vyprší konkurenční doložka. A mezitím podniku poskytoval alespoň neformální konzultace.
„Firma se mnou začala například diskutovat zakázky, které se měly soutěžit další rok, tedy v době, kdy bych už nastoupil a staral bych se o ně,“ popsal dále Szórád a současně zdůraznil, že vše dělal zdarma. „Nikým jsem nebyl placený. Byl jsem si vědom toho, že mám povinnosti. O podvodu nemůže být ani řeč,“ doplnil.
Zakázané angažmá
Díky nasazeným odposlechům si podle Szóráda jeho aktivity všimli i detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu, kteří ho prověřovali kvůli podezřením spojených s řešením kůrovcové kalamity. A z hovorů dovodili, že se dopustil podvodu.
„Byl si vědom skutečnosti, že předmět činnosti této společnosti je shodný s předmětem činnosti Lesy ČR a má vůči Lesům ČR soutěžní povahu,“ stojí v usnesení Nejvyššího státního zastupitelství, které získal Radiožurnál.
„Způsobil škodu ve výši mzdových nákladů vyplacených na základě nepravdivých čestných prohlášení jako plnění z konkurenční doložky, a to nejméně ve výši 2 548 365 korun.“
Nejvyšší státní zastupitelství
Szórád podle dokumentu v době, kdy nesměl pracovat pro konkurenci, jménem trhanovského podniku jednal s obchodními partnery, řešil prodej dřeva či radil ohledně tendrů Lesů ČR a „seznamoval se přímo ve společnosti a v jejich provozech s její činností, s jejími zaměstnanci, navrhoval vedení společnosti odměny pro některé zaměstnance.“
Policisté tak mají za to, že Szórád v čestných prohlášeních pro Lesy ČR neuváděl pravdu. „Nepravdivě prohlásil, že splnil svůj závazek vyplývající z konkurenční doložky a splnil tím podmínky pro výplatu peněžitého vyrovnání za uvedený měsíc, ačkoliv si byl vědom toho, že v období nejméně od září 2018 do 31. ledna 2019 vykonával pracovní činnost pro společnost LST,“ píše se dále v dokumentu.
Milionová škoda
Jenže v konkurenční doložce bylo podle mluvčí státního podniku Evy Jouklové uvedeno, že se „zdrží výdělečné činnosti, která byla shodná s předmětem činnosti Lesy ČR nebo která měla vůči Lesy ČR soutěžní povahu“. Z toho se dá usuzovat, že nesměl pracovat za peníze. Jak již bylo zmíněno výše, Szórád tvrdí, že to dělal zadarmo.
Časová osa
- květen 2018: Szórád je odvolán z čela Lesů ČR
- červenec 2018: začíná platit konkurenční doložka
- září 2018: Szórád si domlouvá novou práci
- únor 2019: končí platnost doložky a Szórád nastupuje do nové práce
- únor 2021: Szórád obviněn z podvodu a porušení povinnosti při správě cizího majetku
- duben 2021: Nejvyšší státní zastupitelství obvinění částečně ruší
Obvinění z podvodu niméně na základě exředitelovy stížnosti zkoumalo Nejvyšší státní zastupitelství, které stíhání potvrdilo.
„V rámci trestního stíhání pro skutek, ohledně něhož byla stížnost obviněného zamítnuta, bude policejní orgán realizovat další úkony vyšetřování tak, aby mohla být věc co nejrychleji skončena,“ popsal pro iROZHLAS.cz dozorující státní zástupce Adam Borgula.
Škodu, která vznikla Lesům ČR kvůli podezření na podvod, policie vyčíslila na 2,5 milionu korun. To odpovídá částce, která byla vyplacena Szórádovi jako náhradní plnění. Státní podnik nyní v kauze podle mluvčí Jouklové figuruje jako poškozený.
Sankci za možné porušení konkurenční doložky prý zatím uplatňovat nebude. Čeká na konečný verdikt policie. „Vzhledem k tomu, že zatím nebylo rozhodnuto, zda skutečně došlo k porušení podmínek konkurenční doložky, ji zatím Lesy ČR neuplatnily,“ doplnila Jouklová s tím, že pokuta by mohla dosáhnout šestinásobku průměrného měsíčního výdělku.
Zrušené obvinění
Szórád čelil od poloviny února ještě stíhání kvůli porušení povinnosti při správě cizího majetku. Státní podnik měl údajně připravit o 1,8 miliardy korun, když těžařským firmám nabídl předčasné ukončení kontraktů kvůli kůrovcové kalamitě.
Od exekuce až do vily. Exposlankyně Řápková disponuje stomilionovým majetkem, odmítá říct jeho původ
Číst článek
V tomto případě Nejvyšší státní zastupitelství jeho stížnosti vyhovělo a část kauzy vrátilo k došetření, jak upozornily Hospodářské noviny. „To znamená, že z procesního pohledu se případ vrací do fáze takzvaného prověřování,“ uvedl pro Radiožurnál mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.
Exšéf Lesů ČR vinu od začátku odmítal a obvinění označoval za absurdní. K aktuálnímu vývoji řekl následující: „Jsem za to rád, už vůbec za to, že se na věc byl někdo schopen podívat odborně a nestranně. Z mého pohledu je argumentace Nejvyššího státního zastupitelství velmi kvalitní. Už bych byl rád, aby mi tato kauza zmizela ze života.“