Více než polovina Čechů pokládá svou životní úroveň za dobrou, kladně hodnotí i ekonomickou situaci
Více než polovina Čechů považuje životní úroveň své domácnosti za dobrou a téměř polovina lidí hodnotí kladně i ekonomickou situaci v Česku. Vyplývá to z květnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd (CVVM). Hodnocení životní úrovně se sice ve srovnání s průzkumem z předchozího měsíce ani meziročně výrazně nezměnilo, ale z dlouhodobého pohledu se v posledních zhruba šesti letech vytrvale zlepšuje.
Životní úroveň vlastní domácnosti ohodnotilo jako velmi dobrou, nebo spíše dobrou dohromady 55 procent účastníků průzkumu. Jenom 11 procent lidí ji pokládá za špatnou a ostatní ji hodnotili neutrálně – jako ani dobrou, ani špatnou.
Český rozhlas je podle průzkumu nejdůvěryhodnější médium, věří mu 6 z 10 Čechů
Číst článek
V předchozích měsících letošního roku bylo rozložení odpovědí podobné. Podíl pozitivních hodnocení se pohyboval od 53 do 56 procent a podíl negativních mezi deseti a 12 procenty. Před rokem bylo hodnocení mírně horší než letos. Za dobrou tehdy označilo životní úroveň své domácnosti 53 procent lidí a za špatnou 14 procent.
Hodnocení se přibližně od začátku roku 2013, kdy začala opadat celosvětová ekonomická krize, vytrvale zlepšuje. Před šesti lety se podíl pozitivních hodnocení životní úrovně pohyboval v průměru pod 40 procenty, zatímco podíl negativních nad 20 procenty.
Hospodářská situace
Lidé v průzkumu také hodnotili tuzemskou hospodářskou situaci. Podle 45 procent Čechů je dobrá, 37 procent dotázaných ji ohodnotilo neutrálně a podle 16 procent lidí je špatná.
Hodnocení ekonomické situace v průzkumech kolísá více než hodnocení životní úrovně domácností. Například na začátku letošního roku označila hospodářskou situaci za dobrou více než polovina dotázaných.
Životní úroveň Čechů roste, ale průměrům Evropské unie se přibližují spíše ceny, než mzdy
Číst článek
I hodnocení ekonomické situace se ale v posledních letech postupně zlepšuje. Ještě na začátku roku 2015 převažovala negativní hodnocení s podílem přes 30 procent, kdežto kladných hodnocení bylo tehdy jen kolem 20 procent.
Životní úroveň svých domácností častěji hodnotí kladně například podnikatelé či studenti a z politického hlediska lidé, kteří důvěřují vládě, ale i voliči opozičních Pirátů a ODS.
Negativně vidí životní úroveň lidé ve věku nad 60 let, nekvalifikovaní dělníci nebo voliči komunistů. Podobné je rozložení pozitivních a negativních odpovědí u hodnocení ekonomické úrovně Česka.
Průzkum provádělo CVVM od 4. do 14. května. Zúčastnilo se ho 1026 obyvatel České republiky ve věku nad 15 let.