Žebříčku nejdražších měst světa vévodí Asie a Evropa, za bochník chleba zaplatí nejvíc obyvatelé Soulu
O pozici nejdražšího světového města se tento rok dělí hned tři metropole. Na nejvíc peněz přijde život v Singapuru, Hongkongu a Paříži. Poslední zmiňovaná metropole si drží své místo v top 10 již od roku 2003. Singapur v porovnání s loňskem jako jediný svou pozici nezměnil.
Obecně si nejdražší desítku dělí převážně evropská a asijská města. Hned druhou a třetí příčku zaujímají dvě švýcarská města – Curych a Ženeva. Z evropských měst je v nejdražší desítce doplňuje ještě Kodaň. Až na první Paříž jde tedy výlučně o státy, které nespadají do eurozóny.
„V evropských městech bývá nejdražší vybavení do domácností, věci k osobní hygieně nebo odpočinkový a zábavní průmysl,“ okomentovala pro BBC výsledky reportu jeho autorka Roxana Slavcheva.
Kde žijí nejbohatší lidé světa? Svá sídla mají pouze v deseti světových metropolích, vede Londýn
Číst článek
Posílení dolaru a stabilní americká ekonomika zapříčinily posun amerických měst směrem nahoru. Nejvýrazněji poskočily San Francisco a Houston. Lze pozorovat, že je tato tendence již dlouhodobější. Například Los Angeles a New York se v roce 2014 dělily o 39. příčku a nyní jsou obě v první desítce.
Jsou ale i města, která zaznamenala prudký pokles cen. Patří sem Istanbul, který spadl o 48 příček, Buenos Aires nebo São Paulo. Příčiny se různí - od hospodářské krize po pokles místních cen.
Na chvostu žebříčku se nacházejí převážně asijská města a úplně poslední příčku drží hlavní město Venezuely. Caracas je tak oficiálně nejlevnějším městem světa.
S přihlédnutím k obrovské inflaci, upravování měny a obecně špatné hospodářské situaci není jeho umístění nijak překvapivé. Peníze měly v jednu chvíli tak nízkou hodnotu, že lidé byli nuceni „platit“ za potraviny oblečením a šperky. Oproti loňsku se ale město propadlo pouze o jedno místo, čímž si akorát prohodilo pozice s Damaškem.
Kolik stojí bochník chleba?
Údaje vycházejí z výzkumu Economist Intelligence Unit, který zohledňuje více než 160 cen produktů a služeb. Jednou z porovnávaných položek je cena kilogramového bochníku chleba.
Rozdíly jsou velké i v jinak vyrovnané vedoucí trojce. Zatímco v Singapuru zaplatíte za bochník chleba 3,40 USD (zhruba 75 korun), v Hongkongu 3,90 USD a v Paříži dokonce 5,66 amerického dolaru, což už vyjde v přepočtu na nějakých 125 korun.
Naopak Singapur má nejdražší pivo ze všech tří. Vůbec nejdražší chléb pořídíte v jihokorejském Soulu, jeden jeho kilogram stojí v průměru 15,59 dolaru.