ČSSD vyhlásila nulovou toleranci koaliční vládě Mirka Topolánka
Předseda ČSSD Jiří Paroubek se ostře pustil do ODS a vyzval sociálně demokratického poslance Petra Wolfa, aby se vzdal mandátu ve sněmovně. Wolf totiž vystoupil z klubu sociálních demokratů i z ČSSD. Sociální demokracie tak po Miloši Melčákovi, Michalu Pohankovi a Evženu Snítilém může přijít už o čtvrtý hlas při klíčových hlasováních ve sněmovně.
Lidový dům nepovede žádné jednání s ODS o důležitých politických záležitostech, dokud bude v čele občanských demokratů Topolánek. Sociální demokracie podle dalších slov Jiřího Paroubka také nebude párovat chybějící koaliční poslance, včetně ministrů, ve sněmovně ani v době předsednictví České republiky Evropské unii.
Podle předsedy ČSSD Paroubka si chce ODS Wolfovým odchodem zajistit hlas při středečním klíčovém hlasování ve sněmovně o možném americkém radaru v Česku: "Pokud jde o radar, zvážíme anulování případně uzavřené, případně podepsané smlouvy se Spojenými státy bude-li prosazena korupčními hlasy," zopakoval Paroubek.
To, že by poslance Wolfa odloudila vláda kvůli radaru, ale v neděli v České televizi popřel místopředseda vlády Alexandr Vondra z ODS: "Já se skutečně ohrazuji proti tomu, že by to souviselo s politikou vlády. Spíše se domnívám, že to souvisí s tím, že celá řada lidí v řadách sociální demokracie prostě není schopná snášet brutální nátlak ze strany Davida Ratha a dalších." Jak hlasování o radaru dopadne, zatím není jasné. Odmítají ho poslankyně zelených Zubová s Jakubkovou a s jeho podporou váhá i lidovec Hovorka.
Wolf: Příčinou jsou neshody uvnitř ostravské organizace ČSSD
Poslanec Petr Wolf po sobotním odchodu z klubu ČSSD v neděli oznámil, že vystupuje i ze strany. Serveru Novinky.cz řekl, že odjíždí na dlouhodobě plánovanou služební cestu, ze které se vrátí až příští sobotu. Ve středu chce nejsilnější opoziční strana vyvolat ve sněmovně mimořádné jednání o americkém radaru. Své vystoupení z klubu Wolf zdůvodnil problémy a neshodami uvnitř moravskoslezské ČSSD. Popřel, že by svůj odchod koordinoval s ODS, a obvinil Paroubka, že vede poslance strany tak, že mu utíkají.
Předseda sněmovního zahraničního výboru Jan Hamáček z ČSSD dnes v České televizi tvrdil, že Wolfův odchod je dílem vlády. Podle něj se situace opakuje pokaždé, když se vláda ocitne v úzkých, například při žádosti o vyslovení důvěry, při prezidentské volbě nebo nyní, při blížícím se hlasování o radaru.
Místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra Alexandr Vondra to ale odmítá. Jak řekl České televizi, v sociální demokracii je podle něj velké vnitřní pnutí: "Já se skutečně ohrazuji proti tomu, že by to souviselo s politikou vlády. Spíše se domnívám, že to souvisí s tím, že celá řada lidí v řadách sociální demokracie prostě není schopná snášet brutální nátlak ze strany Davida Ratha a dalších."
Odchod z klubu není ve sněmovně výjimečný
Na stranu pravicové vlády se od voleb v červnu 2006 přidali za sociální demokracii zvolení Miloš Melčák a Michal Pohanka, z ČSSD proto byli vyloučeni. Stejný osud potkal i sociálnědemokratického poslance Evžena Snítilého, který hlasoval při prezidentské volbě pro Václava Klause. Pohanka s Melčákem vládu podrželi pokaždé, když jí opozice chtěla vyslovit nedůvěru, a loni jí také pomohli schválit reformu veřejných financí. Naopak Snítilý často hlasuje spolu se svou bývalou stranou.
O poslance však nepřichází jen opozice, vlastní hlasy někdy chybí i opozici. Dvě poslankyně zelených, Olga Zubová a Věra Jakubková, v poslední době rovněž zvažovaly, že opustí klub. Rozhodnout se chtějí příští týden. Také v ODS existuje skupina nespokojenců kolem Vlastimila Tlustého. S vládními návrhy, například s řadou věcí v reformě zdravotnictví, nesouhlasí ani křesťanský demokrat Ludvík Hovorka.