Hackeři zahltili web České národní banky. ‚Útok jsme čekali a připravili se,‘ tvrdí mluvčí
Česká národní banka (ČNB) se v pátek ráno stala terčem cíleného kybernetického útoku, který může způsobit zpomalení či nedostupnost jejího webu. ČNB uvedla, že neunikla žádná data a na útok se připravovala, jak potvrdila serveru iROZHLAS.cz mluvčí instituce.
Banka na sociální síti X (dříve twitter) k napadení dodala, že jde o takzvaný DDoS útok. „Útok nezasáhl vnitřní informační systémy,“ uvedla. Nyní spolupracuje s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
Na weby některých českých bank útočili hackeři, znepřístupnili vybrané služby. Banky je už obnovují
Číst článek
„Stále jsme pod kybernetickým útokem, ale situaci intenzivně řešíme jak s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost, tak s provozovatelem našeho webového serveru. Zatím jsme zaznamenali jen zpomalení načítání webových stránek,“ řekla před polednem pro iROZHLAS.cz mluvčí ČNB Petra Krmelová. Potvrdila opět, že nedošlo k žádnému úniku dat. Rozsah škod ale veřejný není.
Podobný útok, kterému čelily komerční banky, ale čekali. „Připravovali jsme se nejenom s ohledem na to, co se dělo u komerčních bank v předchozích dnech, ale i vzhledem k tomu, že ČNB čelila podobným útokům již v minulosti,“ vysvětlila „V rámci možností jsme připravili s předstihem preventivní opatření.“ Detaily mluvčí odmítla komentovat.
Za kyberútokem na české banky stojí ruská hacktivistická skupina. Chce konec podpory Ukrajiny
Číst článek
Zdali i za tímto útokem stála skupina NoName057(16), která po institucích požaduje ukončení podpory Ukrajiny, centrální banka nezveřejní. „Tyto infomace nebudeme v žádném případě komentovat z taktických důvodů. Nebudeme nahrávat žádným podobným skupinám,“ dodala Krmelová pro iROZHLAS.cz
Útoky na komerční banky
Stejným útokům již tento týden čelily Česká spořitelna, Komerční banka, Air Bank, Fio banka a ČSOB, jak ve středu zjistil server iROZHLAS.cz.
DDoS útoky, které spočívají v zahlcování serverů velkým množstvím požadavků, měla u předchozích bank na svědomí síť ovládaných počítačů DDosia, která patří pod skupinu NoName057(16).
„V tomto případě je skupina NoName057(16) politicky motivovaná a požaduje, aby instituce přestaly s podporou Ukrajiny. V rámci tohoto typu útoků není potřeba se bát o peníze, panika není na místě. Jediným negativním důsledkem tohoto typu útoku je pro klienty bank nefunkční webový přístup, ale banky si s tímto umí poradit a brzy bude vše zase v pořádku. Útočníci chtějí zasít paniku, získat pozornost, vystrašit lidi, že jim něco hrozí. Ve skutečnosti, ale nejsou obavy namístě,“ uvedl ve středu expert na kyberbezpečnost společnosti PwC Marek Nejedlý.