Organizace Člověk v tísni shání řemeslníky, kteří by pomohli v moravských obcích poničených tornádem
Tesaři, pokrývači a zedníci začínají být v jihomoravských obcích poničených tornádem čím dál víc žádaní. Jenže řemeslníků je nedostatek. Práci mají často domluvenou i na měsíce dopředu. Ty, kteří přijížděli do oblasti v prvních dnech nezištně pomoci, začal v Mikulčicích na Hodonínsku koordinovat Libor Baláček. V dalších týdnech chystá spolu s Člověkem v tísni jejich spolupráci napříč všemi postiženými obcemi.
Po několika dnech a stovkách telefonátů už Libor Baláček ztrácí hlas. Do Mikulčic přijel bezprostředně po katastrofě na pomoc kamarádovi. Postupně se práce na jednom domě přesunula na další a dnes už koordinuje řemeslnické práce po celé obci.
„To, co jsme tu dělali do teďka, byla amatérská pankáčská forma, která se v době největšího chaosu ukázala, že je nejpraktičtější, protože byla flexibilní. Ale ta skončila v momentě, kdy z úterka, ze svátku, se to přehouplo do středy, do pracovního dne. Možná se atmosféra vrátí ještě tenhle víkend,“ říká Baláček.
Dobrovolník se spojil s Člověkem v tísni a do oblasti chce řemeslníky nalákat. „Ne teď, ale určitě budeme oslovovat v nejbližších týdnech celou Českou republiku a pravděpodobně i Slovenskou republiku,“ popisuje Baláček.
Terénní pracovníci Člověka v tísni obešli v Mikulčicích, Lužicích a Hodoníně všechny zasažené obyvatele, aby objektivně zhodnotili potřeby a pomoc rozdělovali férově a efektivně.
„První měřítko pro nás bude to, že dům je třeba pod plachtami a nic víc se na něm neudělalo,“ popisuje koordinátor pomoci SOS Morava Václav Kučera.
K zaplacení práce řemeslníkům pomohou lidem peníze ze státních dotací nebo dobročinných sbírek. Bližší informace bude pro řemeslníky Člověk v tísni zveřejňovat postupně na svých webových stránkách.