ČLK: Některé části vyhlášky o lécích ignorujte

Česká lékařská komora dnes vyzvala lékaře, aby nerespektovali některé části vyhlášky ministerstva zdravotnictví. Jde zejména o rozhodnutí od začátku února zakládat kopii receptu s podepsaným souhlasem pacienta do jeho dokumentace a informovat pacienty o výši doplatků na léky. Podle prezidenta komory Davida Ratha není lékařská komora proti informování pacienta o doplatku, ale ceny se v jednotlivých lékárnách liší podle toho, za kolik lékárna medikamenty nakupuje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ordinace

ordinace | Foto: Eva Kačánová

Jak řekl Radiožurnálu Michal Sojka z České lékařské komory, druhý požadavek je pro lékaře zbytečně náročný a je podle nich v rozporu se současným zákonem o dokumentaci. "Zdravotní dokumentaci, tak jak má vypadat určuje pouze a jen zákon. Proto jsme doporučili našim členům, aby tuto část vyhlášky ignorovali."

Podle vyhlášky mají lékaři od začátku února zakládat kopii receptu s podepsaným souhlasem pacienta do jeho dokumentace. Podle prezidenta Davida Ratha není komora proti tomu, aby lékař informoval pacienta o doplatku. Při současné tvorbě cen ale nezná jeho konkrétní výši. Ceny se totiž v jednotlivých lékárnách liší podle toho, za kolik lékárna medikamenty nakoupila. Podle ministryně zdravotnictví Marie Součkové chrání ukládání kopií lékaře při kontrole ze strany pojišťovny, jestli předepisují léky racionálně.

Podle komory je požadavek zakládat kopie receptů v rozporu se zákonem o lékařské dokumentaci. Jak Radiožurnálu řekl člen lékařské komory Michal Sojka, je také informování pacienta o doplatku obtížné, protože ceny se v jednotlivých lékárnách liší podle toho, za kolik lékárna medikamenty nakupuje: "My jsme navrhli, aby na recepty psali písmeno C. To znamená částečně hrazené, zřejmě se asi nespletou."

Podle ministryně zdravotnictví Marie Součkové lékař zjistí informace o doplatku v takzvaném číselníku. Měl by také komunikovat s lékárnami v okolí své ordinace, aby průběžně výši doplatků znal.

Proti zmíněným bodům vyhlášky jsou i samotní lékaři. Pokud některý praktický lékař toto začně přesně podle vyhlášky dělat, bude dělat samou administrativu a nebude mít čas na pacienty," říká místopředseda Sdružení praktický lékařů Jan Jelínek.

A co na to resort? Ministerstvo k tomu dnes pouze písemně dodalo, že vyhláška je obecně závazným právním předpisem, který jsme povinni respektovat.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Petr Doležel, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme