Česko musí CME zaplatit 10 miliard korun

Česká republika musí zaplatit americké společnosti CME za znehodnocení její investice do televize Nova téměř 353 a půl milionu dolarů, tedy více než deset miliard korun. Tato částka se denně zvyšuje o 74 tisíc dolarů až o úplného zaplacení. Rozhodl o tom arbitrážní tribunál v Londýně. Jeho verdikt zveřejnil mediální zástupce CME Michal Donath. Arbitři ale zcela nevyhověli požadavku investora, který si nárokoval částku 527 milionů dolarů. Přesto akcie CME se po výsledku arbitráže vyhlouply o 20 procent nahoru.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

studio TV Nova

studio TV Nova | Foto: TV NOVA
Přehrát

00:00 / 00:00

M. Donath o výsledku arbitráže

Podle Donatha se Česká republika a CME dohodly, že po dobu 24 hodin nebudou obsah nálezu komentovat, aby se s rozhodnutím mohly seznámit. Potom zveřejní celý nález arbitráže. Televize NOVA se ale k prohrané arbitráži už vyjadřovat nebude. Ústy svého mluvčího Petra Kostky jen prohlásila, že se jí spor netýká, ale že ho sleduje. "Kdyby zažalovali nás a my bychom řekli: ty peníze ať dá stát, tak to by drzost byla, ale oni zažalovali stát."

O pokutě by měla ve středu jednat vláda. Do té doby Ministerstvo financí vypracuje varianty, jak v případě rozhodnutí mezinárodní arbitráže dále postupovat. Radiožurnál o tom informovala Eva Nováková s resortu financí. "Zbytek víkendu stráví ministr Sobotka jednáním se zástupci společnosti CME. Na základě těchto jednání a na základě právní analýzy zpracované našimi právními zástupci budeme předkládat na středečním jednání varianty dalšího postupu."

Každopádně není jasné, kdy a jak stát zaplatí. Podle předsedy rozpočtového výboru Miroslava Kalouska je výsledek arbitráže velmi špatnou zprávou pro státní rozpočet, který se letos potýká s rekordním schodkem 111 miliard korun. "Jako předseda rozpočtového výboru musím říct, že za stávající situace veřejných financí je částka 10 a půl miliardy částkou poměrně dramatickou. Jde o několik technických možností. Jakou zvolíme, vyjde z jednání. Každopádně jde o závazek, který bude muset Česká republika zaplatit."

Kalousek by našel několik variant, jak dlužnou částku uhradit. "Je možné jednat s věřitelem o splátkovém kalendáři. To vyžaduje pochopitelně souhlas druhé strany. Je možné navýšit deficit státního rozpočtu, je možné hledat jiné plnění než finanční. Umím si představit několik variant, z nichž drtivá většina z nich vyžaduje souhlas druhé strany."

Kalousek je přesvědčen, že za výsledek arbitráže zodpovědná Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. "Odsouzena byla Česká republika, ale odpovědnost spadá jednoznačně na orgán, který pravomocně rozhodoval v té věci, což je tehdejší Rada pro rozhlasové a televizní vysílání."

I podle ministra kultury Pavla Dostála může za prohranou arbitráž Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. S rozchodem ředitele Novy Vladimíra Železného s americkými partnery v roce 1999 totiž souhlasila. Dostál má za to, že by ji proto měla sněmovna odvolat. "Kdyby Rada pro rozhlasové a televizní vysílání neligitimizovala rozhodnutí Valdimíra železného, tak by nikdy nemohlo dojít k arbirtrážnímu řízení. Proto podle mého názoru a je to i názor arbitrážních právníků, protože to je v tom nálezu arbitrážního soudu, nese veškerou odpovědnost za tento prohraný spor Rada pro rozhlasové a televizní vysílání."

Místopředseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petr Štěpánek ale veškerou zodpovědnost odmítá. Podle něj nelze svalovat vinu na tento regulační orgán, protože nedokonalá legislativa připravila Radu o kontrolu nad servisními organizacemi Novy. "Rada neměla jakýkoli nástroj do toho sporu mezi CET 21 a ČNTS zasáhnout, protože na to neměla žádný nástroj. O tento nástroj ji připravili politici a shodou okolností ta Hana Marvanová, která je další, která teď křičí, že Rada něco zavinila."

Roztržka mezi ředitelem Novy Vladimírem Železným a původními investory televize z roku 1999 vyústila ve tři arbitrážní spory. Poslední z nich byl ten, který včera skončil v Londýně. Osud arbitráže ale závisí ještě na rozhodnutí švédského soudu, který rozhoduje o údajném procesním pochybení v její první fázi. V obdobném sporu mezi zakladatelem CME Ronaldem Lauderem a Českou republikou přitom v září 2001 český stát zvítězil. Třetí arbitráží byl spor mezi CME a Železným, ve kterém šlo o porušení nekonkurenční doložky smlouvy, uzavřené mezi těmito partnery. Arbitři v únoru 2001 stanovili, že Železný smlouvu porušil a musel tedy vrátit zhruba miliardu korun, které získal za podíl v České nezávislé televizní společnosti.

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek, Marika Táborská, František Lutonský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme