České soudy meziročně zrychlily. Rozsudky vyhlašují v rekordním čase, některé spory se přesto táhnou roky
Česká justice zrychlila. Soudy loni vyhlašovaly civilní rozsudky v průměru už za půl roku, čas meziročně stáhly o skoro dva týdny. A i když se to nezdá, svižné to podle statistik ministerstva spravedlnosti skutečně je – loňské rozhodování bylo dokonce nejrychlejší za posledních deset let.
Soudy zrychlily i v trestních kauzách. A to meziročně asi o deset dní. Vyhlášení prvního rozsudku teď české justici trvá necelé čtyři měsíce.
Rychlejšímu rozhodování pomáhají i dohody o vině a trestu. Jsou stále oblíbenější. Využili je loni například i Karím a Zakaría Nemrahovi, obžalovaní bratři z pražské kauzy Dozimetr.
Bratři se přiznali, že neoprávněně lustrovali auta v policejní databázi, a od soudu odešli s podmínkami. U soudu bylo hotovo za několik desítek minut. Státní zástupce Pavel Prygl tehdy vysvětlil, proč se s Nemrahovými domluvil na podmínkách.
„V té výši hrálo hlavní roli to, že se obžalovaní k tomu přiznali, akceptovali popis skutku, způsob provedeného jednání a všechny ty okolnosti, které jsem popsal v obžalobě,“ uvedl Prygl.
Prezident Pavel udělil první milosti. Týkají se dvou matek, cizince a seniora odsouzeného v Honkongu
Číst článek
Prohlášení viny
Soudy předloni pravomocně schválily 561 dohod o vině a trestu, bylo jich šestnáctkrát víc než před pěti lety. Podle Ministerstva spravedlnosti řízení urychlují také prohlášení viny. Jak moc, to ale není jasné. Potřebná data k tomu resort nemá. Některé kauzy se ale naopak u soudů táhnou několik let.
To je třeba případ bývalého bosse českého fotbalu Miroslava Pelty.
Jeho zapojení do údajné manipulace se státními penězi řeší soudy čtyři roky. Verdikt, který Peltu poslal do vězení, už dvakrát zrušil vrchní soud. Nové – třetí – projednání kauzy je nařízené na začátek září. Pelta trvá na své nevinně.